Вие имате прво да ја знаете вистината
Таг

Собрание

Маричиќ: Скрининг процесот дава доволно простор за отворање дијалог во Собранието

Денес ги почнуваме официјално преговорите и сите лаги на опозицијата и на останатите паѓаат во вода, бидејќи и преводот се одвиваше на македонски јазик. Ова го истакна вицепремиерот за европски прашања Бојан Маричиќ, во изјава за

Влада: Ги осудуваме нецивилизираните напади во Собранието од опозицијата

Владата јавно ги осудува крајно нецивилизираните напади и навредите искажани во Собранието од страна на пратеници на ВМРО-ДПМНЕ кон високи претставници на Европската Унија. -Најостро го осудуваме говорот на омраза којшто деновиве

Собранието ќе продолжи со работа по пауза од еден час

На барање на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, претседателот на Собранието, Талат Џафери објави пауза од еден час. Седницата ќе продолжи во 17:55 часот. Втор ден во Собранието се одвива дебата по Информацијата за содржината на

Фон дер Лајен: Почитувани Македонци, нема сомнеж дека македонскиот јазик е ваш јазик и ние целосно…

Почитувани Македонци, внимателно ја слушав загриженоста во однос на македонскиот јазик и идентитетот. Нема сомнеж дека македонскиот јазик е ваш јазик и ние целосно го почитуваме тоа. Затоа во ревидираниот предлог стои македонски јазик без

Адеми: Собранието е најдобро место да се заврши овој процес, очекувам сите пратеници да гласаат за…

Како пратеници внимателно ја следевме дебатата и ги идентификувавме клучните загрижености кои беа посочени од страна на учесниците во широкиот консултативен процес по прашањето за францускиот предлог за имплементација на одлуката на

Блокирана улицата „11 Октомври” пред Собранието

Улицата „11 Октомври”, пред Собранието на Република Северна Македонија утрово е затворена за сообраќај поради најавениот протест против францускиот предлог што ќе почне точно напладне. Околу Собранието се забележува засилено полициско

Ковачевски ќе се обрати на седницата на која ќе се расправа за Информацијата за предлог…

Претседателот на Владата Димитар Ковачевски денеска ќе се обрати на 81-та седница на Собранието на која ќе се расправа за Информацијата за содржината на Предлог преговарачката рамка за пристапните преговори со Европската Унија, предложена

Информација за содржината на Предлог преговарачката рамка во Собранието, претходно обраќање и на…

Пред пратениците во Собранието денеска ќе се најде францускиот предлог, а претходно на пленарна седница обраќање ќе има претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен. Претседателката на ЕК, Фон дер Лајен ќе се обрати пред

Учесниците на протестот против францускиот предлог пристигнаа пред Собранието

Со транспаренти „Ултиматиум, не благодарам“ и „Сепак, ние ќе победиме“, учесниците на протестот против францускиот предлог пристигаа пред Собранието. Претходно, поминаа покрај Министерството за правда каде скандираа „оставка“. Засега,

Кривична пријава против 26-годишник за фрлање „молотови коктели“ кон полицијата пред Собранието

Единицата за насилен криминал – Одделение за насилен криминал при СВР Скопје до Основното јавно обвинителство Скопје поднесе кривична пријава по брза постапка против А.Ф.(26) од Скопје, осоомничен за сторени две кривични дела –