Вие имате прво да ја знаете вистината
Таг

Спор

Спорот меѓу обвинителството и финансиската полиција ги покажува системските слабости во…

Преку спорот меѓу Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција и Управата за финансиска полиција доаѓаат до израз системските слабости во функционирањето на двете институции, смета претседателката на Државната комисија за

Ковачевски: Пристигнат е францускиот предлог за спорот со Бугарија, следува широк консултативен…

Пристигнат е предлог од француското претседателство за спорот со Бугарија, по нашата интервенција во Брисел. Официјалните ставови ќе бидат соопштени откако предлогот ќе ги помине филтрите на сите засегнати институции, изјави вечерва

Ковачевски: Добивме француски предлог со идеи за нашите јавно изнесени ставови во однос на спорот со…

Денеска до Владата од француското претседателство со ЕУ пристигна предлог со идеи кои се однесуваат на нашите јавно изнесени позиции и ставови во однос на спорот со Република Бугарија, објави на Фејсбук премиерот Ковачевски. – Овој

По речиси 50-годишен спор Канада и Данска поделија мал арктички остров

Данска и Канада ќе го поделат на еднакви делови малиот ненаселен остров на Арктикот, познат како Ханс Ајленд, со што ќе се стави крај на речиси 50-годишниот спор околу сопственоста на оваа територија, соопшти денеска данското Министерство

ЕУ е подготвена да ја поддржи Шпанија во спорот со Алжир

Претставници на ЕУ денеска соопштија дека Унијата гледа на кризата во односите меѓу Шпанија и Алжир со „екстремна загриженост“ и е подготвена да ги брани интересите на своите членки. Потпретседателот на Европската комисија Валдис

Ковачевски – Борел: „ПОТРЕБНО Е ДОСТОИНСТВЕНО ЕВРОПСКО РЕШЕНИЕ ЗА СПОРОТ И ДЕБЛОКИРАЊЕ НА…

Премиерот Димитар Ковачевски и високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност и потпретседател на Европската Комисија Жозеп Борел вечерва во Брисел одржаа средба на која ја истакнаа потребата за брзо делување и за

Антониј Тодоров: Заострување на бугарскиот став кон Северна Македонија, не е во национален интерес…

Интеграцијата на Западниот Балкан во ЕУ е апсолутен национален интерес на Бугарија и Софија треба активно да работи на тој план, оцени политикологот и професор на Новиот бугарски универзитет, Антониј Тодоров во изјава за Бугарското

Филип Димитров: Решение меѓу Македонија и Бугарија е можно ако двете страни разговараат како…

Поранешниот бугарски премиер, и актуелен уставен судија Филип Димитров, за сегашната ситуација меѓу Македонија и Бугарија, вели дека решение постои ако барем едната страна, можеби посилната, дава позитивни сигнали, а ќе се постигне ако

Борисов би поддржал отспапки за Македонија: Ако на Петков му треба поддршка, ќе му ја дадам

Ако бугарската Влада направи отстапки кон Македонија и ги достави до Парламентот, ние сме подготвени да ги поддржиме, изјави поранешниот бугарски премиер и лидер на најголемата опозициска партија во земјата Граѓани за европски развој на