Вие имате прво да ја знаете вистината
Таг

Трошоци

Срушен митот за скандинавската благосостојба: Инфлацијата во Данска на највисоко ниво од 1985г.

Инфлацијата во Данска се искачи на највисоко ниво од мај 1985 година, покажаа прелиминарните податоци, кои денеска ги објави данската статистичка служба. Индексот на потрошувачките цени се зголеми за 5,4 отсто на годишно ниво во

Министерот за правда Тупанчески: Перцепцијата за судскиот систем се уште не е променета, треба да се…

Перцепцијата за судскиот систем сѐ уште не е променета и треба да се направи нешто радикално, смета министерот за правда Никола Тупанчески. Тој во гостувањето во „Утрински брифинг“ вели дека ако се премине на тоа порота составена од

Минималната синдикална кошничка за јануари 35.811 денари

Минималната синдикална кошничка за јануари годинава изнесува 35.811 денари и е зголемена за 770 денари во споредба со декември 2021 година, информира Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ). Во Синдикалната кошничка најголемо учество

Зголемени трошоците на живот и цените на мало во јануари

Трошоците на живот во јануари биле зголемени за 1,5 проценти, а цените на мало за 1,2 проценти во однос на декември, објави денеска Државниот завод за статистика. Пораст на трошоците на живот е забележан кај кафето, чајот и какаото за

Како да го преживеете јануари? Избегнете го финансискиот нокаут со овие генијални совети

Стегнете го малку ременот, користете картички малку помалку, договорете се малку со банката, бидете малку психолог. И на крај, бидете мал продавач на голем број продажни сајтови. Заврши треската на празничниот шопинг, ги прославивме

АД ЕСМ ПОРАДИ ЕНЕРГЕТСКАТА КРИЗА ВОВЕДУВА МЕРКИ ЗА ШТЕДЕЊЕ: Принуден одмор и минимална исплата за…

АД ЕСМ воведе мерки на штедење со цел намалување на трошоците во услови на енергетска криза. Мерките, како што велат од компанијата, се насочени во правец на намалување на непродуктивните трошоци и реализација на производниот процес со

невакцинираните да си ги плаќаат трошоците за лекување: Нов Јужен Велс ги смета невакцинираните за…

Властите на австралиската сојузна држава Нов Јужен Велс предложија лицата кои не примиле вакцина против Ковид-19 да ги плаќаат трошоците за болничко лекување. Властите тврдат дека невакцинираните пациенти се неодговорни и претставуваат