Вие имате прво да ја знаете вистината
Таг

Африм Гаши

Денес остварена средба на лидерите на коалиционите партнери, Ковачевски – ГашИ: Алтернатива ќе…

Претседателот на партијата Алтернатива за Албанците, Африм Гаши и потпретседателката на партија, Сафије Садики-Шаини, денес остварија средба со претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски. Како што објави Гаши на својот официјален

Три министерски места во новата влада за Алтернатива, парламентарното мнозинство добива уште четири…

Парламентарно мнозинство од 64 пратеници и нов состав на Владата во која Алтернатива ќе има тројца министри и тројца заменици-министри. Тоа е постигнато со договорот оваа партија да биде дел од владејачката коалиција. Лидерот на партијата,

Алтернатива останува дел од Владата: Услов биле меѓународни истраги за Монструм, Алфа, Диво насеље,…

Алтернатива ќе биде дел од Владата и од парламентарното мнозинство, одлучи вечерва Цантралниот совет, највисокото тело на партијата. Како што изјави партискиот портпарол Орхан Муртезани, одлуката била донесена со мнозинство гласови