Вие имате прво да ја знаете вистината
Таг

Албанија

Вучиќ: Ситуацијата е тешка, ги молам Албанците да се вразумат, а Србите да не наседнуваат на…

Мислам дека никогаш не сме биле во покомплицирана и потешка ситуација кога станува збор за Косово од денес, ги молам Албанците да се вразумат, а Србите да не реагираат на провокации, изјави српскиот претседател Александар Вучиќ во

Рама најави рестрикции во снабдувањето со електрична енергија и апелира на штедење

Албанскиот премиер Еди Рама ја предупреди албанската јавност дека се можни рестрикции на електрична енергија бидејќи, како што рече, Албанија не добила доволно струја.Тој додаде дека Владата подготвила план за вонредна заштеда на

ВОНРЕДНА СОСТОЈБА ВО АЛБАНИЈА? Еди Рама најави рестрикции на струјата!

Премиерот на Албанија, Еди Рама денеска ја предупреди албанската јавност дека се можни рестрикции на електрична енергија бидејќи, како што рече, Албанија не добила доволно струја.По разговорот со градоначалниците на Поградец, Рама рече

Во Албанија се шири варијантата БА5

Наголемо се шири заразата со варијантата БА5, што потврдуваат и податоците дека во изминатото деноноќие во земјата позитивен резултат е добиен кај 48, 3 отсто од тестираните. – Во изминатите 24 часа направени се 3.821 тестови, при што

Србија, Северна Македонија и Албанија со заедничка цел на поврзување на младите од регионот

На состанокот на Регионалната канцеларија за соработка на младите што денес се одржа во Белград, на кој присуствуваа министерот за млади и спорт на Србија, Вања Удовичиќ, државниот министер за млади и деца на Република Албанија, Бора

Амбасадорите на Германија и Франција напуштија средба пред Рама да зборува за фискалната амнестија,…

Ставот на Европската комисија искажан деновиве дека Нацрт-законот за фискална амнестија што го предлага албанската Влада е опасност за угледот на Албанија и слабеење на контролата во перењето пари, непосредно го потврдија двајца дипломати

Албанскиот политиколог Ѓета го критикува францускиот предлог: Клинец во процесот на проширување на…

Клинец во процесот на проширување. Вака познатиот албански политиколог Алтин Ѓета го гледа францускиот предлог за решавање на спорот меѓу Бугарија и Северна Македонија. -Целта на Бугарија е да го направи пакетот дел од преговарачката

Рама во среда во Брисел на средба со Столтенгберг, тема изградба на база во Драч

Албанскиот премиер Еди Рама на 13 месецов повторно ќе патува за Брисел, но овој пат не за евроинтеграцијата, туку за средба со генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, јавија албанските медиуми. Рама пред неколку дена јавно го

Петков: Би било ужасно Албанија да го продолжи пристапниот процес за членство во ЕУ, а Северна…

Бугарскиот премиер во оставка Кирил Петков во интервју за БТВ, предлогот на француското претседателство со Европската унија го оцени како исклучително добар кој направил бугарските позиции да станат и европски, јави дописникот на МИА од

Албанија ги укинува царините за стоки со Северна Македонија, Србија и Косово

Албанската Влада денеска одлучи да ги укине царините за стоки со потекло од Северна Македонија, Србија и од Косово, кои минуваат преку албанските гранични премини, пренесува Јуроњуз Албанија. Како што се наведува