Вие имате прво да ја знаете вистината
Таг

Александар Лукашенко

Лукашенко го повлече белорускиот амбасадор од Велика Британија, постои страв дека може да ја испрати…

Белорускиот претседател Александар Лукашенко, наводно, го отповикал својот амбасадор од Велика Британија поради зголемените тензии во односите со западните земји, јавува Франс прес. Еден ден откако Белорусија наводно им дозволила на

Стигна пораката до Вучиќ – Лукашенко: Белград нема да може да седи на две столици

Претседателот на Белорусија Александар Лукашенко денеска изјави дека Србија нема да може да седи на две столици и дека треба да се определи за својата надворешна политика. – Тука сме ние, Русија, Европската Унија, Америка и

Лукашенко го обвини Киев дека провоцира судир, пресретнати ракети истрелани кон Белорусија

Белорускиот претседател Александар Лукашенко денеска изјави дека армијата на неговата земја пред неколку дена соборила проектили истрелани од Украина кон Белорусија, поради шпекулациите за зголемената вмешаност на Минск во конфликтот меѓу

“СЕГА СЕ Е ЈАСНО!“ – Лукашенко откри во кој правец ќе се движи Белорусија во иднина

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко соопшти дека е неопходно да се зајакнат економските врски со Русија во услови на се посилни западни санкции против двете земји. „Сега е јасно - Русија ќе биде задушена до крајност, а во

Лукашенко предупредува: “Напната е ситуацијата на границата со Белорусија!“

„Напната воено-политичка ситуација се развива на границата со Белорусија“, изјави претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко. „Напнатата воено-политичка ситуација се развива на границите на нашата татковина, во нашите тешки

Лукашенко го зајакнува арсеналот: Од Русија купи моќен ПВО систем и балистички ракети кои се…

Белорусија купи од Русија противвоздушни системи С-400 и ракети Искандер, изјави денеска белорускиот претседател Александар Лукашенко. Тој ова го изјави на 85-тиот ден од почетокот на руската инвазија на Украина, која беше започната

СТЕЈТ ДЕПАРТМЕНТ: „РЕЖИМОТ НА ЛУКАШЕНКО ПРОДОЛЖУВА ДА РЕПРЕСИРА СО УПОТРЕБА НА НАСИЛСТВО!“

Режимот на белорускиот претседател Александар Лукашенко изнаоѓа нови начини за закана и казна за своите граѓани со одобрување закони вклучувајќи и примена на смртна казна за продемократските активисти и оние кои се против војната на

БЕЛОРУСИЈА ВОВЕДУВА НОВА СМРТТНА КАЗНА – Со овој указ на мета се неколку политички противници…

Белорусија воведе смртна казна за обиди за терористички акти, објавија во средата руските медиумски агенции, потсетувајќи дека ова се обвинувањата со кои се соочуваат неколку опозициски активисти во таа поранешна советска земја.

Лукашенко го обвини Западот: “Тие сакаат да го продолжат конфликтот во Украина за да ја ослабнат…

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко повика на единство на рускиот воен сојуз. Лукашенко го обвини Западот дека сака да го продолжи конфликтот во Украина во обид да ја ослабне Русија што е можно повеќе. Тој зборуваше на

Тајните служби на Велика Британија го објавија најновиот разузнавачки извештај: БЕЛОРУСИЈА…

Министерството за одбрана на Велика Британија известува за зголемување на активноста меѓу белоруските вооружени сили. Во својот редовен разузнавачки извештај, Министерството за одбрана на Велика Британија соопшти дека - „рускиот