Вие имате прво да ја знаете вистината
Таг

Александар Вучиќ

Стано: Средба Вучиќ-Курти во Брисел на 18 август

Следниот круг од дијалогот меѓу Србија и Косово на највисоко политичко ниво ќе се одржи на 18 август во Брисел, потврди Петер Стано, портпарол на Европската Унија, пренесе Бета. – Можам да потврдам дека откако високиот претставник на ЕУ

Столтенберг: Српската и косовската страна конструктивно да се вклучат во дијалог и да го решат…

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг денеска изјави дека српската и косовската страна мора „конструктивно да се вклучат“ во дијалогот со посредство на ЕУ и да ги решат проблемите дипломатски. „КФОР е подготвен да

Вучиќ: Ситуацијата е тешка, ги молам Албанците да се вразумат, а Србите да не наседнуваат на…

Мислам дека никогаш не сме биле во покомплицирана и потешка ситуација кога станува збор за Косово од денес, ги молам Албанците да се вразумат, а Србите да не реагираат на провокации, изјави српскиот претседател Александар Вучиќ во

БЕЛГРАДСКАТА ПРОПАГАНДНА МАШИНЕРИЈА ВО ОДБРАНА НА ВУЧУЌ: Вака денес изгледаат насловните страници во…

Еден ден откако Хрватска го забрани доаѓањето на Александар Вучиќ, претседателот на Србија, во Јасеновац, целата машинерија на првиот човек на земјата беше крената на нозе во Белград. Веста за забраната за посета на Јасеновац, бидејќи

Вучиќ: Трипати испративме барање до Хрватска за посета на Јасеновац во изминатата година и беше…

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ на денешната прес-конференција презентираше детали за одлуката на Загреб да не му дозволи приватна посета на Јасеновац. Како што изјави, трипати е испратено барање да го посети Јасеновац и секој

Дачиќ: Конститутивна седница на Собранието следната недела, договор за соработка СНС-СПС

Претседателот на Собранието на Србија и лидер на Социјалистичката партија на Србија (СПС), Ивица Дачиќ изјави дека конститутивната седница на новото свикување на Парламентот ќе се одржи кон средината или на крајот на следната

Вучиќ: Ова е најострата конференција што сум ја одржал – сè им кажав во лице

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, вечерва, по средбата со специјалниот преставник на ЕУ за дијалогот Белград-Приштина, Мирослав Лајчак, синоќа се обрати на јавноста со порака дека косовските Албанци донеле две одлуки –

Александар Вучиќ го знае секој детаљ: “Изброивме, во европските медиуми објавени се 2.629 негативни…

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денес во Брисел изјави дека е под притисок поради руската агресија врз Украина, но дека не дошол да ја оправда позицијата на Србија пред Европа, објави соседниот медиум N1. Александар

Ковачевски, Вучиќ и Рама ќе одат во Брисел на самитот ЕУ – Западен балкан

Премиерот на Северна Македонија, Димитар Ковачевски, неговиот албански колега Еди Рама и претседателот на Србија Александар Вучиќ ќе одат во Брисел и ќе учествуваат на самитот Европска Унија – Западен Балкан. Албанскиот премиер Рама на

БАЛКАНСКА ТУРНЕЈА – Јасна порака од германскиот канцелар: “Србија и Косово не можат да влезат…

Германскиот канцелар Олаф Шолц во својата прва посета на Косово и Србија по преземањето на функцијата како прв човек на германската влада испрати јасна порака за исходот од дијалогот за нормализирање на односите меѓу двете земји и