Вие имате прво да ја знаете вистината
Таг

Алтернатива

Се уште се чека на најавената оставка на Заев, Новата влада се коплетира со имињата на „Алтернатива“

Новата влада полека се комплетира. „Алтернатива“, која е новиот партнер во Владата, ги објави имињата на кандидатите за министерското место во здравство и за заменик министерските места во образование, култура и земјоделство. Тие ќе бидат

Три министерски места во новата влада за Алтернатива, парламентарното мнозинство добива уште четири…

Парламентарно мнозинство од 64 пратеници и нов состав на Владата во која Алтернатива ќе има тројца министри и тројца заменици-министри. Тоа е постигнато со договорот оваа партија да биде дел од владејачката коалиција. Лидерот на партијата,

Алтернатива останува дел од Владата: Услов биле меѓународни истраги за Монструм, Алфа, Диво насеље,…

Алтернатива ќе биде дел од Владата и од парламентарното мнозинство, одлучи вечерва Цантралниот совет, највисокото тело на партијата. Како што изјави партискиот портпарол Орхан Муртезани, одлуката била донесена со мнозинство гласови