Tag: Angela Merkel

Дали Лајчак ја испрати пораката од Меркел: Белград не може да го напушти дијалогот со Приштина без да ја признае независноста на Косово!?

Зборовите на Мирослав Лајчак дека нема рокови во преговорите меѓу Белград и Приштина, но дека има црвени линии, значат дека…

Меркел: Гасоводот Северен поток 2 ќе биде изграден. Меркел влезе во отворена војна со Вашингтон поради рускиот гасовод!

Германската канцеларка Ангела Меркел вети дека проектот „Северен поток 2“ ќе биде завршен и покрај заканите за санкции од страна…

Меркел не прифаќа поделба на Косово, бидејќи тоа ќе значи создавање на Голема Албанија и Голема Србија!?

На последниот состанок меѓу претседателот на Србија, Александар Вучиќ и косовскиот премиер, Авдулах Хоти, албанскиот претставник во еден ....