Вие имате прво да ја знаете вистината
Таг

Ангела Меркел

Меркел го брани проектот Северен тек 2: Верував во поврзаноста со втората светска нуклеарна сила

Поранешната германска канцеларка Ангела Меркел во интервју за РНД зборуваше за руско-германскиот проект Северен тек 2 и рече дека проектот и покрај критиките, сепак бил перспективен. Иако проектот „Северен тек 2“ беше суспендиран

Меркел објасни зошто преферирала руски гас

Поранешната германска канцеларка Ангела Меркел, која беше на функцијата од 2005 до 2021 година, го објасни својот претходен избор за руски гасовод наместо течен природен гас со придобивките за индустријата. Таа зборуваше за ова во

Амбасадорот на Украина во Германија остро ја нападна Ангела Меркел: “Ниту тронка самокритика!…

Амбасадорот на Украина во Германија, Андриј Мелник остро ја критикуваше поранешната германска канцеларка Ангела Меркел за оправдување на нејзината политика кон Русија за време на нејзините 16 години на власт. „За жал, во нејзиното прво

КРАЈ НА МОЛКОТ – Ангела Меркел во мега интервју открива досега непознати детали за ситуацијата…

"Не се обвинувам себеси" - одговори Ангела Меркел на новинарско прашање дали можела да направи повеќе или да направи нешто за да спречи војна. "Не треба да се обвинувам себеси што се трудам премалку", истакна Меркел во првото интервју што

Ангела Меркел за првпат се огласи по шест месеци и го “закопа” поранешниот добар…

Во своето прво јавно обраќање по шест месеци, поранешната германска канцеларка Ангела Меркел го нарече рускиот напад врз Украина кршење на меѓународното право и "длабока пресвртница" во европската историја по Втората светска војна.

МЕРКЕЛ НА СТОЛБОТ НА СРАМОТ – “Челичната жена“ е “згазена“ од нејзините поранешни пријатели и…

Угледот на Ангела Меркел во Германија е нарушен во последните недели, пишува The Telegraph. По инвазијата на Украина, поранешните министри кои служеа во нејзиниот мандат, пак, се откажаа од нејзината надворешна политика. „Никогаш во

Германија ставена на столбот на срамот: Војната во Украина за многумина покажува дека Ангела Меркел…

Критичарите на големо сметаат дека рускиот напад врз Украина е доказ дека политиката „промена преку трговија“ била голема греша, а автор на истата е Ангела Меркел, но во суштина и цела генерација политичари. Претседателот на Украина,

Ангела Меркел ја поддржува одлуката Украина да не се прими во НАТО

Поранешната германска канцеларка Ангела Меркел изјави дека се уште верува дека одлуката од 2008 година за непристапување на Украина во НАТО била правилна, соопштија од нејзиниот кабинет, а пренесува Билд. Нејзината канцеларија соопшти

Меркел се уште не се кае за одлуката од 2008 година да не ја прими Украина во НАТО: Поради оваа таа…

Поранешната канцеларка на Германија, Ангела Меркел се уште е убедена во нејзината одлука да не го поддржи забрзаниот влез на Украина во НАТО, кој беше донесен во 2008 година, пренесува медиумската агенција ТАСС. Како што наведува

Зеленски ги покани Меркел и Саркози да го посетат градот Буча

Зеленски ги покани поранешната германска канцеларка Меркел и поранешниот француски претседател Саркози во градот Буча. Руското Министерство за одбрана континуирано ги негира злосторствата и ги окарактеризира како инсценирана