Вие имате прво да ја знаете вистината
Таг

Австралија

Купувачите бесни: Познатиот синџир за брза храна ја замени зелената салата со зелка, а цената се…

Како резултат на недостаток, една главица „ајсберг“ зелена салата во Сиднеј или Мелбурн, која порано се продаваше за околу два, сега чини близу осум долари. Австралија се соочува со недостиг на зелена салата, што доведе до значително

Уште една голема земја испраќа воена помош на Украина: Пристигнува моќно оружје! (фото)

Австралија ги испрати првите четири оклопни возила M113AS4 во Украина, а ќе испрати уште десет во блиска иднина. Според The Guardian, воената помош што Австралија на крајот ќе и ја испрати на Украина ќе изнесува 285 милиони американски

Прва средба на министрите за одбрана на Кина и Австралија по три години

Министрите за одбрана на Австралија и Кина денеска ја имаа првата средба во последните три години и нивниот разговор беше оценет како „прв важен чекор“ по долг период на напнатост. Разговорот меѓу Ричард Марлс и неговиот кинески колега

Австралија ќе и плати 555 милиони евра на групата Навал поради откажувањето на набавката на…

Австралија ќе плати 555 милиони евра компензација на француската државна Навал група за да стави крај на аферата со подморниците, изјави денеска премиерот Ентони Албанезе. Француската групација ја прифати

Каков срам за гордоста на француската воена индустрија, уште една држава им ги враќа назад…

Норвешка ќе ги врати воените хеликоптери NH90 што ги нарача од француската воена компанија NH Industries бидејќи тие се несигурни и доцна се испорачани, соопшти во петокот министерот за одбрана и командантот на армијата на оваа земја.

Поради мамење на матурски испит, девојка од Австралија може да заврши во затвор!

Поради мамење на матурски испит по економија, 18-годишна девојка од Австрија, може да заврши во затвор, јавија странски медиуми. Таа на 9 мај полагала матура во училиште во Дојчландсберг, а со себе понела и два мобилни телефони и

Новиот премиер на Австралија, Албанезе: „Навистина сакам да ја променам земјата!“

Лабуристот Ентони Албанезе, кој се подготвува да стане австралиски премиер по победата на парламентарните избори,  денеска вети дека ќе го подобри имиџот на својата земја, за која светот смета дека заостанува во борбата против

Кој е новиот премиер на Австралија: Од дете кое од соседите барало храна до лидер на држава!

Лидерот на лабуристите, Ентони Албанес, е новиот премиер на Австралија, а неговиот живот е како филмска приказна. Тој потсети на тоа при денешното обраќање по победата на Лабуристичката партија на парламентарните избори. Така

Поранешна новинарка ја напуштила работата за да работи како сексуална работничка – Таа открива…

Сексуалната работничка Саманта Икс од Австралија вели дека многу луѓе мислат дека нејзината работа е многу едноставна - секс со клиентите. Сепак, таа тврди дека некои мажи и плаќаат многу пари само за да разговара со нив. Таа додава