Вие имате прво да ја знаете вистината
Таг

Белорусија

Лукашенко го повлече белорускиот амбасадор од Велика Британија, постои страв дека може да ја испрати…

Белорускиот претседател Александар Лукашенко, наводно, го отповикал својот амбасадор од Велика Британија поради зголемените тензии во односите со западните земји, јавува Франс прес. Еден ден откако Белорусија наводно им дозволила на

Стигна пораката до Вучиќ – Лукашенко: Белград нема да може да седи на две столици

Претседателот на Белорусија Александар Лукашенко денеска изјави дека Србија нема да може да седи на две столици и дека треба да се определи за својата надворешна политика. – Тука сме ние, Русија, Европската Унија, Америка и

Рајчева: Во Бугарија, од почетокот на руската инвазија на Украина, блокирани 50.000 ИП адреси од…

Од почетокот на конфликтот во Украина, блокирани се околу 50.000 ИП адреси и околу 500 домени од Русија и Белорусија, од кои се извршени обиди за хакерски напади во Бугарија, изјави заменик министерката за внатрешни работи на Бугарија,

Лукашенко го обвини Киев дека провоцира судир, пресретнати ракети истрелани кон Белорусија

Белорускиот претседател Александар Лукашенко денеска изјави дека армијата на неговата земја пред неколку дена соборила проектили истрелани од Украина кон Белорусија, поради шпекулациите за зголемената вмешаност на Минск во конфликтот меѓу

Украинска армија: „Масовно“ бомбардирање од Белорусија врз пограничен регион!

Северниот пограничен регион на Украина Чернигов беше под „масовно бомбардирање“ од територијата на рускиот сојузник Белорусија, се вели во соопштението на украинската армија . „Околу 5:00 часот наутро (02:00 GMT) регионот Чернигов

“СЕГА СЕ Е ЈАСНО!“ – Лукашенко откри во кој правец ќе се движи Белорусија во иднина

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко соопшти дека е неопходно да се зајакнат економските врски со Русија во услови на се посилни западни санкции против двете земји. „Сега е јасно - Русија ќе биде задушена до крајност, а во

Поставена ограда долга 140 километри долж границата на Полска со Белорусија: Оградата е висока…

Околу 140 километри ограда е завршена долж границата со Белорусија, соопштија полските власти во неделата, настојувајќи да спречат повторување на минатогодишната криза кога огромен број мигранти се собраа на границата. Според видеото

Вонредна ситуација во Минск – Војската се припрема, Белорусија влегува во војна !?

„Вооружените сили на Белорусија започнаа серија маневри со кои се тренира борбена готовност во услови на транзиција од мирно време во војна“, соопшти денес Министерството за одбрана на Белорусија. „Основната цел на вежбите е

Лукашенко предупредува: “Напната е ситуацијата на границата со Белорусија!“

„Напната воено-политичка ситуација се развива на границата со Белорусија“, изјави претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко. „Напнатата воено-политичка ситуација се развива на границите на нашата татковина, во нашите тешки

Срамен ден за тенисот: Украинскиот пријател на Ѓоковиќ бесен поради одлуката со која Новак останува…

Пријателот на Новак, Сергеј Стаховски е бесен на АТП. Украинецот, кој го одигра последниот меч во кариерата на овогодинешниот Австралија опен, откако застана во одбрана на Ѓоковиќ додека тој минуваше низ драматични моменти, не