Tag: Белорусија

Лукашенко излезе на прес-конференција во воена униформа и ја обвини ЕУ и Литванија за убиство на мигранти

Белорускиот претседател, Александар Лукашенко, во понеделникот ја обвини Литванија за убиство на мигранти, по дадените соопштенија за .... 

Лукашенко пристигна на границата со Полска и беше пречекан со аплауз од мигрантите, им порача дека ќе бидат обезбедени со се што им е неопходно (видео)

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, го посети граничниот премин Бругзи со Полска, каде мигрантите се обидуваат да влезат .... 

Лукашенко предупредува: Америка сака да предизвика војна, и други држави да се борат за нив!

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, изјави дека САД, користејќи ги Полска, балтичките земји, Украина, како и мигрантската .... 

Ангела Меркел јасно порача: ЕУ мора да биде подготвена за дополнителни санкции кон Русија доколку состојбите ескалираат

Европската Унија мора да биде подготвена да воведе дополнителни санкции кон Русија доколку ескалира ситуацијата во источна Украина и околу ....