Вие имате прво да ја знаете вистината
Таг

Берлин

Германскиот парламент ќе биде осветлен ноќе и покрај апелот за штедење струја

Германскиот парламент одлучи да го задржи надворешното осветлување на зградата на Рајхстагот во Берлин во ноќните часови и покрај повиците да се штеди електрична енергија во земјата, јави ДПА. Портпаролот на Бундестагот рече дека

Николовски – Оздемир во Берлин: Обединети во изнаоѓање на нови можности за полесно надминување на…

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски одржа работна средба со сојузниот министер за земјоделство и храна на Германија Џем Оздемир, во рамки на министерската конференција Global Alliance for Food Security

ТРАГЕДИЈА ВО БЕРЛИН – Автомобил влета во толпа луѓе: Едно лице го загуби животот додека…

Вистинскиот хаос се случил во Берлин кога возач со своето Renault Clio влетал во толпа луѓе, објави Sky News. Истиот медиум пишува дека најмалку едно лице загинало, а околу 30 други се повредени за време на несреќата. Во несреќата

Германците за време на летото месечниот билет за јавниот превоз ќе го плаќаат само девет евра.

Горниот дом на германскиот парламент, составен од претставници на сојузните покраини, го прифати планот од 2,5 милијарди евра со кој на граѓаните ќе им се овозможи да купат месечен билет за јавен превоз за само девет евра во текот на

МИНИСТЕРСКИ СОСТАНОК НА НАТО ВО БЕРЛИН: БУЈАР ОСМАНИ РАЗГОВАРАШЕ СО НЕГОВИОТ УКРАНСКИ КОЛЕГА, ДМИТРО…

Европските перспективи на Скопје и Киев, особено од аспект на импликациите на војната во Украина за безбедноста и стабилноста на европскиот континент и пошироко, беа во фокусот на денешните разговори на шефот на дипломатијата Бујар

ТАЈНИОТ ПЛАН НА ГЕРМАНИЈА – Берлин подготвува тајна стратегија во случај Владимир Путин да ја…

Властите во Германија тивко се подготвуваат за каков било ненадеен прекин на испораките со руски гас со итен пакет, кој би можел да вклучи преземање контрола врз клучните компании, изјавија за медиумската агенција Ројтерс три извори

Денес е 9. мај – Ден на Европа и Ден на победата над фашизмот!

Историјат на ЕУ Денот на Европа – 9 мај, е воспоставен како ден на сеќавањето на декларацијата на францускиот министер за надворешни работи Роберт Шуман во 1950 година, којашто се смета за прв официјален чекор во создавањето на ЕУ.

Германската полиција го истражува уредот за кој се тврди дека е импровизирана бомба наменета за…

Инспектори и обвинители од Берлин денеска го истражуваат уредот пронајден и уништен во една станбена зграда во која живееле новинари од руската новинска агенција РИА, во градот Штеглиц, соопшти германската полиција. Уредот е

ШОКАНТНА СЦЕНА НА РУСКА ТЕЛЕВИЗИЈА! “Синот на Сатаната” за 106 секунди стигнува до…

Русија неодамна тестираше нова интерконтинентална балистичка ракета со нуклеарното оружје РС-28 Сармат. Во емисијата на ТВ Русија 1, руската новинарка Олга Скабеева и пратеникот на Државната дума од фракцијата на ЛДПР, Алексеј Журављов

ИТЕН ВОНРЕДЕН СОСТАНОК НА НАТО – Се подготвува нов голем план: Главна тема војната во Украина!

НАТО ќе одржи вонреден состанок на министрите за надворешни работи на алијансата во Берлин на 14. и 15 мај. Да потсетиме, министрите за одбрана итно се сретнаа во седиштето на НАТО пред нешто повеќе од еден месец, каде што разговараа за