Вие имате прво да ја знаете вистината
Таг

Босна и Херцеговина

Столтенберг: НАТО развива сет мерки специјално прилагодени за Босна и Херцеговина

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг го информираше Министерството за надворешни работи на Босна и Херцеговина дека воената алијанса развива сет мерки специјално прилагодени за Босна и Херцеговина. „Руската агресија врз Украина

Рот: Плановите на Шмит не одговараат на резолуцијата на Бундестагот

На Босна и Херцеговина конечно и треба нов демократски изборен закон етнички поделената земја ќе ја претвори во држава на еднакви граѓани, напиша тој. Претседателот на Комисијата за надворешна политика на германскиот Бундестаг, Михаел

Комеморативна седница по повод Денот за сеќавање на геноцидот на Сребреница

Со едноминутно молчење денеска во собранискиот Комитет за односи меѓу заедниците се одржа Комеморативна седница по повод одбележување на 11 Јули – Денот за сеќавање на геноцидот на Сребреница. Претседателот на Собранието, Талат Џафери

Истече рокот за поднесување кандидатури за изборите во Босна и Херцеговина

Денеска истече рокот за поднесување листи на кандидати кои ќе учествуваат на општите избори во Босна и Херцеговина на 2 октомври, потврди Централната изборна комисија, со најава дека по пропишаните проверки, листите на сите партиски

Нехамер: Босна и Херцеговина уште годинава може да добие кандидатски статус за членство во ЕУ

Босна и Херцеговина може уште годинава официјално да добие кандидатски статус за членство во Европската Унија, истакна синоќа австрискиот канцелар Карл Нехамер. Тој, по Европскиот совет, изјави дека има промена на парадигмата. Според

Џаферовиќ: Побарав од ЕУ да и додели кандидатски статус на БиХ

Претседавачот со Претседателството на БиХ, Шафик Џаферовиќ денеска во Брисел изјави дека побарал од ЕУ на Босна и Херцеговина да и додели статус на кандидат за членство во Унијата, додавајќи дека ако некоја земја заслужува да го добие тој

Студен туш од Фон дер Лајен: Украина е поблиску до ЕУ од (речиси) сите балкански држави !?

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, за австрискиот весник Wiener Zeitung зборуваше за проширувањето на Европската унија, Украина и БиХ и за доделувањето кандидатски статус на балканските држави, пренесува Klix.ba.

Комшиќ ја обвини Хрватска дека ја злоупотребува својата улога во иницијативите на ЕУ и НАТО за БиХ

Членот на Претседателството на БиХ, Жељко Комшиќ упати обвинувања кон Хрватска дека ја злоупотребува својата улога во ЕУ и НАТО со иницијативите за измена на Изборниот закон на БиХ и рече дека таквите потези не се поддржани од

Чавушоглу: Турција со сите разговара исто, Додик е член на Претседателството сакале или не

Турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу денеска во Сараево изјави дека Турција е непристрасна кога станува збор за прашањата во БиХ, дека исто разговара со сите и дека Милорад Додик е член на Претседателството на БиХ