Вие имате прво да ја знаете вистината
Таг

Брисел

Полска: При блокада на парите, а ЕК нè притисне, ќе го извлечеме оружјето од арсеналот

Полска ќе ѝ одговори на Европската Унија (ЕУ), доколку не ѝ се исплатат наменетите средства за закрепнување од пандемијата, истакнаа денеска владејачките полски политичари, откако Брисел сигнализираше дека не е задоволен со најновите

Маричиќ: Скрининг процесот дава доволно простор за отворање дијалог во Собранието

Денес ги почнуваме официјално преговорите и сите лаги на опозицијата и на останатите паѓаат во вода, бидејќи и преводот се одвиваше на македонски јазик. Ова го истакна вицепремиерот за европски прашања Бојан Маричиќ, во изјава за

Во Брисел коктел по повод стартот на преговори на Северна Македонија и Албанија

По одржувањето на меѓувладината конференција попладнево во Брисел беше организиран коктел по повод стартот на преговори на Северна Македонија и Албанија. Во присуство на премиерот Димитар Ковачевски, албанскиот премиер Еди

Премиерот Рама ќе ја предводи 25-члената албанска делегација во Брисел

Албанската, 25-члена владина делегација, која ја предводи премиерот Еди Рама, ќе отпатува Брисел за да учествува на утрешната прва меѓувладина конференција Албанија-ЕУ. Покрај другите во делегацијата ќе бидат и министерката за Европа и

САД: Преговорите на ЕУ со Северна Македонија и Албанија да започнат што е можно побргу 

Американската Влада излезе со став во однос на неизвесноста околу започнувањето на претпристапните преговори меѓу Северна Македонија и ЕУ, а по неуспешниот Самит ЕУ-Западен Балкан неделава во Брисел. За Вашингтон, веродостојноста

Лидерите на ЕУ-27 на редовен самит во Брисел, главна тема Украина

Лидерите на ЕУ-27 во Брисел попладнево го започнаа редовниот јунски самит, чиј прв ден ќе биде посветен на ситуацијата во Украина, како и на кандидатурите на Украина, Молдавија и Грузија за членство во Унијата. „Сега кога Украина и

Остра порака на Еди Рама од Брисел: “Бугарија ги ‘киднапираше’ Албанија и Македонија!“

Премиерот на Албанија, Еди Рама, денес пред почетокот на средбата на лидерите на Европската унија и земјите од Западен Балкан во Брисел изјави дека Бугарија ги „киднапирала“ Албанија и Северна Македонија. „Срамота е што земја членка на

Џаферовиќ: Побарав од ЕУ да и додели кандидатски статус на БиХ

Претседавачот со Претседателството на БиХ, Шафик Џаферовиќ денеска во Брисел изјави дека побарал од ЕУ на Босна и Херцеговина да и додели статус на кандидат за членство во Унијата, додавајќи дека ако некоја земја заслужува да го добие тој

Лавров бесен поради блокирањето на неговата посета на Белград: “Чудовиштата од Брисел сакаат да…

Министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров одржа прес-конференција по откажувањето на неговото патување во Србија. Да потсетиме, Македонија, Бугарија и Црна Гора го затворија воздушниот простор за авионот со кој што Лавров

Рускиот амбасадор во БиХ, Калабухов: „Руската Федерација ја позиционираше БиХ како пријателска…

Рускиот амбасадор во БиХ, Игор Калабухов, изјави дека Руската Федерација ја позиционирала БиХ како пријателска земја. „Се разбира, ги видовме изјави во БиХ, на Брисел за ова прашање. Мислиме дека секој што го кажува тоа има свои