Вие имате прво да ја знаете вистината
Таг

Бугарија

Бугарските социјалисти ќе се обидат да состават влада, а за премиер ќе го предложат Асен Василев

Бугарската социјалистичка партија нема да го врати третиот и последен мандат за формирање влада, одлучи Националниот совет на партијата, јави дописникот на МИА од Софија. Извршното тело на бугарските социјалисти со 96 гласа „за“, 15

Итна средба на лидерите на владејачката коалиција во Бугарија

Лидерите на партиите од владејачката коалиција во Бугарија – „Продолжуваме со промената“, БСП и „Демократска Бугарија“ Кирил Петков, Асен Василев, Корнелија Нинова, Христо Иванов и Атанас Атанасов вечерва ќе имаат итна коалициска средба.

Заков: Бугарија доби понуда за втората серија авиони Ф-16 за една милијарда и 320 милиони…

Министерот за одбрана на Бугарија, Драгомир Заков на состанокот на собраниската комисија за одбрана соопшти дека понудата за вторите осум авиони Ф-16 Блок 70 е една милијарда и 320 милиони долари. Како што јави дописникот на МИА од

Во Бугарија им беше оддадена почит на жртвите од терористичкиот напад на аеродромот во Бургас пред…

Бугарија денеска одбележува десет години од терористичкиот напад на аеродромот во Бургас, во кој загинаа петте израелски туристи и еден бугарски државјанин, а повредени беа 35 лица, јави дописникот на МИА од Софија. На

Нинова: Бугарските социјалисти ќе ја понудат премиерската функција на најголемата партија во…

Бугарската социјалистичка партија, која го доби третиот последен мандат за формирање нова влада на земјата, останува на ставот дека премиерот треба да биде од најголемата партија застапена во Парламентот – „Продолжуваме со промената“,

Рајчева: Во Бугарија, од почетокот на руската инвазија на Украина, блокирани 50.000 ИП адреси од…

Од почетокот на конфликтот во Украина, блокирани се околу 50.000 ИП адреси и околу 500 домени од Русија и Белорусија, од кои се извршени обиди за хакерски напади во Бугарија, изјави заменик министерката за внатрешни работи на Бугарија,

Петков: Би било ужасно Албанија да го продолжи пристапниот процес за членство во ЕУ, а Северна…

Бугарскиот премиер во оставка Кирил Петков во интервју за БТВ, предлогот на француското претседателство со Европската унија го оцени како исклучително добар кој направил бугарските позиции да станат и европски, јави дописникот на МИА од

Николовски: ВМРО-ДПМНЕ бара бришење на делови од предложената преговарачка рамка

Потпретседателот на ВМРО ДПМНЕ Александар Николоски денеска по средбата на партиските работни групи во Клубот на пратеници ги претстави предлог забелешките на оваа партија кон Општиот став на ЕУ за преговарачката рамка и Заедничкиот став

Прванов: Колку и да е едноставен францускиот предлог, тој е дипломатски воздржан

Поранешниот претседател на Бугарија, Георги Прванов повика на конструктивен пристап помеѓу Софија и Скопје. Како што јави дописникот на МИА во Софија, според Прванов, колку и да е едноставен францускиот предлог, тој е дипломатски

Руските дипломати, нивните семејства и техничкиот персонал ја напуштија Бугарија

Седумдесет вработени во дипломатските претставништва на Русија ја напуштија Бугарија поради обвинувања за шпионажа. Со нив заминаа и нивните семејства, а вкупниот број луѓе кои ја напуштија земјата изнесува околу 200, јави дописникот на