Tag: Бугарија

Румен Радев побара да го слушне ставот на победничката партија, Промените продолжуваат, за преговарачкиот процес со Македонија

Бугарскиот претседател, Румен Радев, серијата политички консултации денеска ја почна со претставниците на победнилката партија Промените .... 

За Бугарија постои опасност од санкции поради ниската стапка на вакцинација, изјави Бугарскиот министер за здраство, Кацаров

За Бугарија постои опасност од санкции поради ниската стапка на вакцинација. Дека постои таков ризик и сериозно мора да размислуваат за .... 

Во недела Бугарија оди на трети избори во последните седум месеци, кој ќе ја формира новата влада? Радев бара втор мандат!?

Бугарските граѓани во недела излегуваат на парламентарни избори, трети пат по ред во последните седум месеци откако ниту една партија…

Дали Зоран Заев го испраќа Љубчо Георгиевски во специјална мисија во Софија!? Што ќе биде понудата до Бугарите?

Дали премиерот Зоран Заев планира да го испрати поранешниот премиер Љубчо Георгиевски во специјална мисија во Софија? Искуството на Георгиевски, .... 

ВО ЦЕНТАР: Стефан Влахов Мицов – Албанците се под 14 отсто но Македонија ќе се федерализира!?

Историчарот Стефан Влахов Мицов проценува дека американскиот Претседател Доналд Трамп ќе ги изгуби изборите и дека целата состојба наликува ....