Вие имате прво да ја знаете вистината
Таг

Бујар Османи

Бујар Османи стана „Бугар Османов“ на Википедија!?

На официјалната страница на Википедија македонскиот министер за надворешни работи стана „Бугар Османов“, а едно време и „Бугар Осамени“.Непознат администратор денеска го сменил името на Бујар Османи на македонски јазик на англиската

Министерот Османи се сретна со претседателката на ЕК Фон дер Лајен

Министерот за надворешни работи Бујар Османи денеска оствари средба со претседателката на Европската Комисија, Урсула фон дер Лајен, која е во посета на Скопје. Изразувајќи благодарност за оваа посета, Османи подвлекол дека Европската

Сарацин во официјална посета на земјава, ќе има средба со Маричиќ

Специјалниот пратеник на Сојузната Влада за земјите од Западен Балкан, Мануел Сарацин утре ќе престојува во официјална посета на земјава и ќе оствари средба со вицепремиерот за европски прашања, Бојан Маричиќ. Како што соопшти

Договорите со Бугарија секогаш биле дел од рамката, вели Османи

Министерот за надворешни работи Бујар Османи на денешниот брифинг со новинарите рече дека е лага дека билатералните прашања односно дека договорите со Бугарија се внесени во рамката со сегашниот европски предлог, потенцирајќи дека

Османи: Неприфаќањето на предлогот носи ризици за бесперспективност, кризи, меѓуетнички тензии

Министерот за надворешни работи Бујар Османи смета дека предлогот доставен од француското претседателство со ЕУ е добар, ни го отвора патот и ни овозможува да го фатиме последниот воз за ЕУ. Неговото неприфаќање носи ризици за

Ковачевски на средба со дипломатскиот кор: Европскиот предлог е солидна основа за градење државнички…

Европскиот предлог претставува солидна основа за градење сериозен, одговорен и државнички став за можноста која се отвора за нашата земја. Процесот за носење конечна одлука е транспарентен и со јавноста се споделуваат сите детали со цел

Османи: МНР официјално и препорача на Владата да го прифати предлогот на ЕУ

Министерството за надворешни работи официјално и препорача на Владата дека треба да се прифати предлогот на Европската Унија, вклучувајќи го ставот на експертите, вели министерот за надворешни работи Бујар Османи. – Мислам дека

Османи: МНР ќе ѝ предложи на Владата да го прифати предлогот на Европската Унија

Имајќи ги предвид досегашните консултации, Министерството за надворешни работи ќе ѝ предложи на Владата да го прифати предлогот на Европската Унија за продолжување на нашите европски интеграции, објави министерот за надворешни работи Бујар

Османи: Документите што ги објавуваат некои медиумите не се финалниот француски предлог

Со оглед на чувствителноста на моментот, сакам да посочам дека објавените документи во некои од медиумите не се финалниот предлог кој француското претседателство го сподели денеска со Владата преку Министерството за надворешни

Османи: Македонскиот јазик станува еден од 25-те јазици на ЕУ

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи вели дека според актуелниот предлог, македонскиот јазик е еден од 25-те јазици на ЕУ и како таков станува дел од преговарачката рамка. Во гостување во емисијата „360 Степени“ на ТВ Алсат,