Вие имате прво да ја знаете вистината
Таг

Димитар Ковачевски

Ковачевски: Пратениците имаат обврска да носат одлуки за подобра иднина

Премиерот Димитар Ковачевски верува дека пратениците ќе ја препознаат европската идеја и ќе гласаат за измени на Уставот. -При гласањето за заклучоците на европскиот предлог од Европскиот совет за почнувањето на преговорите на државата

Ковачевски: Референдумот ќе биде само враќање назад

Ние сме се изјасниле дека сакаме независна македонска држава која што ќе стане членка на Европската унија. Ако го погледнете и Уставот и нашето уредување и сите стратегии на Владите, тогаш е многу јасно дека го сакаме ова, истакна

Ковачевски: Илинден е нашата сила и за современа, модерна, економски развиена и европска Северна…

Премиерот Димитар Ковачевски во своето обраќање од Мечкин Камен по повод Денот на Републиката порача дека Илинден е нашата сила и за современа, модерна, економски развиена и европска Република Северна Македонија. Даваме збор, додаде тој,

Владата останува на истиот став за референдумот, ВМРО-ДПМНЕ го дефинира референдумското прашање

Премиерот Димитар Ковачевски останува на веќе познатиот став во врска со референдумот што го предлага ВМРО-ДПМНЕ и за што се уште траат партиските консултации за референдумското прашање. И Ковачевски и лидерот на опозициската партија

Ковачевски-Санчез: Северна Македонија и Шпанија се силни сојузници, нашата децениска соработка се…

Премиерот Димитар Ковачевски и неговиот шпански колега Педро Санчез Перез-Кастехон, денеска остварија тет-а-тет средба на која уште еднаш беше потврдено силното пријателство помеѓу Кралството Шпанија и нашата земја, кое понатаму ќе се

Ковачевски најави дека ќе се бара оптимална цена за тестовите за Ковид-19

Во разговори со претставници на јавното здравство и на приватните здравствени установи треба да се бара начин за формирање на оптимална цена на тестовите за Ковид-19, изјави денеска премиерот Димитар Ковачевски. Одговарајќи на

Шпанскиот премиер Санчез во Скопје на средби со Ковачевски и Пендаровски

Премиерот на Кралството Шпанија, Педро Санчез Перез-Кастехон денеска ќе престојува во еднодневна официјална посета на Северна Македонија. Премиерот Димитар Ковачевски ќе го пречека Санчез со високи државни почести попладнево пред

Институциите работат на случајот со приватната болница „Жан Митрев“, тврди Ковачевски

Премиерот Димитар Ковачевски вели дека во врска со сторијата на ИРЛ за работата на клиниката „Жан Митрев“ во време на ковид-пандемијата се формирани сите потребни стручни комисии, оти се информирани сите инспекторати кои ќе ги преземат

Ковачевски: Идејата за референдум е за внатрешно-партиска употреба на ВМРО-ДПМНЕ

Премиерот Димитар Ковачевски смета дека прашањето за референдум што го отвора опозицијата е само за нивна внатрешно-партиска употреба и оти политиката која ја водат на, како што рече, штитење на интереси на трети држави е најпогубно нешто

Ковачевски: Со ребалансот целиме кон враќање на економијата на предпандемиско ниво

Со усвојување на ребалансот на Буџетот за 2022 година изминатава недела, обезбедуваме економска стабилност и поголема финансиска поддршка за граѓаните и компаниите во оваа исклучително кризна година, објави на Фејсбук премиерот Димитар