Вие имате прво да ја знаете вистината
Таг

Еди Рама

Рама најави рестрикции во снабдувањето со електрична енергија и апелира на штедење

Албанскиот премиер Еди Рама ја предупреди албанската јавност дека се можни рестрикции на електрична енергија бидејќи, како што рече, Албанија не добила доволно струја.Тој додаде дека Владата подготвила план за вонредна заштеда на

ВОНРЕДНА СОСТОЈБА ВО АЛБАНИЈА? Еди Рама најави рестрикции на струјата!

Премиерот на Албанија, Еди Рама денеска ја предупреди албанската јавност дека се можни рестрикции на електрична енергија бидејќи, како што рече, Албанија не добила доволно струја.По разговорот со градоначалниците на Поградец, Рама рече

Премиерот Рама ќе ја предводи 25-члената албанска делегација во Брисел

Албанската, 25-члена владина делегација, која ја предводи премиерот Еди Рама, ќе отпатува Брисел за да учествува на утрешната прва меѓувладина конференција Албанија-ЕУ. Покрај другите во делегацијата ќе бидат и министерката за Европа и

ЕДИ РАМА “ГО ЗАМОЛЧИ” ГЕРМАНСКИОТ НОВИНАР: Начинот на однесување на Бугарија кон Северна…

Албанскиот премиер Еди Рама во интервју за германскиот весник „Франкфуртер рундшау“ меѓу другото се задржува и на евронтегративниот процес, при што однесувањето на Бугарија кон Северна Македонија го нарекува срам. -Начинот на кој

Амбасадорите на Германија и Франција напуштија средба пред Рама да зборува за фискалната амнестија,…

Ставот на Европската комисија искажан деновиве дека Нацрт-законот за фискална амнестија што го предлага албанската Влада е опасност за угледот на Албанија и слабеење на контролата во перењето пари, непосредно го потврдија двајца дипломати

Рама во среда во Брисел на средба со Столтенгберг, тема изградба на база во Драч

Албанскиот премиер Еди Рама на 13 месецов повторно ќе патува за Брисел, но овој пат не за евроинтеграцијата, туку за средба со генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, јавија албанските медиуми. Рама пред неколку дена јавно го

Рама: На праг сме на големо откритие на гас и нафта

Албанскиот премиер Еди Рама денеска посочи дека компанијата „Шел” е блиску до многу важно откритие за гас и нафта во Албанија, што многу ќе влијае не само на иднината на таа земја, туку и на енергетската иднина на Европа, пренесуваат

Рама: Прифатете го предлогот, зашто друг ќе нема

Скопје треба да го прифати предлогот за деблокада на евроинтеграциите, да ја искористи шансата и не смее да дозволи да остане прд вратата на ЕУ уште 17 години, смета албанскиот премиер Еди Рама. – Ви велам, прифатетет го, зашто нема да

Рама: Северна Македонија треба без двоумење да го прифати новиот француски предлог

Албанскиот премиер Еди Рама денеска изјави дека Северна Македонија треба без двоумење да го прифати новиот француски предлог, кој, според него, е исто така последен, а го отвора патот за отворање на преговори за Албанија и Северна

Рама: Браќа Македонци и Албанци прифатете го францускиот предлог 

Премиерот на Албанија, Еди Рама преку Твитер реагираше во врска со предлогот на француското претседателство за прашањето Бугарија-Северна Македонија. Рама пишува дека и се дава можност на Северна Македонија за безусловен пристап и