Вие имате прво да ја знаете вистината
Таг

Економија

“ЕВРОПА СИ ПУКАШЕ ВО ГРАДИ, А РУСИЈА ВООПШТО НЕ ЈА ОСЛАБЕВТЕ” Орбан упати жестока…

Според него, на Украина и треба помош, но европските лидери треба да ја преиспитаат својата стратегија. „Европската унија „сама си пукаше во гради“ со непромислени економски санкции против Русија поради нападот врз Украина, кои, доколку

Рогоф: Иако не требаше, САД речиси сигурно влегуваат во рецесија

Поранешниот главен економист на Меѓународен монетарен фонд Кен Рогоф изјави дека речиси е невозможно американските Федерални резерви (ФЕД) да ја намалат инфлацијата без да ја втурната американската економија во рецесија. – ФЕД мора брзо

Средба Ангеловска Бежоска – Георгиева: Се преземаат силни политики и мерки за справување со кризата

И покрај тоа што глобалното економско окружување носи крупни предизвици, носителите на економските политики преземаат силни мерки и политики, беше заклучено од страна на директорката на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ),

Бесими: За економијата, буџетот и евроинтеграциите: Од криза до раст

Во понеделник, на пленарна седница, Собранието го разгледува изменувањето и дополнувањето на Буџетот за 2022 година. Додека го разгледував експозето и материјалите, добив инспирација за оваа колумна, во која ќе опфатам неколку теми, кои

Димитриј Песков ги објасни зборовите на Владимир Путин: Дали суверенитетот на Русија значи нејзина…

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, во интервју за ТАСС во пресрет на Меѓународниот економски форум во Санкт Петербург потсети на зборовите на претседателот Владимир Путин дека суверенитетот на Русија не значи изолација на земјата.

“НЕМА ДА ЈА ПОВТОРИМЕ ИСТАТА ГРЕШКА!“ – Владимир Путин одлучен: “Нема да има нова железна…

Претседателот на Русија, Владимир Путин во четвртокот кажа дека ниту една железна завеса нема да падне на руската економија, и покрај санкциите наметнати од Западот, бидејќи Москва нема да се затвори од остатокот од светот, како што

Институтот за меѓународни финансии тврди: “Санкциите поништуваат 15 години економски напредок на…

Институтот за меѓународни финансии (IIF) во извештајот објавен претходниот ден соопшти дека санкциите што беа воведени против Русија поради инвазијата на Украина ја водат Москва 15 години наназад во економскиот напредок и 30 години со

Во 2020 година годишниот просек на издатоци на работодавач по вработен 545.015 денари

Годишниот просек на издатоци на работодавач по вработен во државава во 2020 година изнесува 545 015 денари, објави денеска Државниот завод за статистика. Најголем годишен просек на издатоци на работодавецот по вработен има во секторот

МРАЧНА ПРОГНОЗА – Генералниот директор на JPM предупредува: “Не очекува економски ураган,…

Џејми Дајмон не е метеоролог, но тој е генерален директор на JP Morgan Chase и предвидува економски „ураган“ предизвикан од војната во Украина, растечките инфлациски притисоци и зголемувањето на каматните стапки на Федералните резерви.

Владимир Путин оживува многу стара идеја – претседателот на Русија сака создавање на голема…

"Во сегашното меѓународно опкружување, кога традиционалните трговски и економски врски, како и логистичките синџири се уништени, иницијативата на Русија за формирање на широко евроазиско партнерство е од особено значење", изјави