Вие имате прво да ја знаете вистината
Таг

Емануел Макрон

КАКОВ ЌЕ БИДЕ ОДГОВОРОТ НА СУЛТАНОТ!? Група од 100 француски пратеници ја осудија воената политика…

Група од 100 француски пратеници синоќа ја осудија „воената политика“ на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган кон Курдите во северна Сирија. „Додека Русија на Владимир Путин ги умножува воените злосторства во Украина, Реџеп Таип

Макрон: Франција и ЕУ мора да донесат структурни одлуки поради климатските промени

Климатските промени доведуваат до нови пожари, кои ќе ги принудат Франција и Европската унија да донесат „структурни одлуки“, изјави денеска францускиот претседател Емануел Макрон. Структурните промени ќе следат во годините што доаѓаат,

Макрон и Албанезе во обид да ги обноват француско-австралиските односи

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска на својот гостин во Елисејската палата, новиот австралиски премиер Ентони Албанезе, му соопшти дека сака да се фокусира на иднината во билатералните односи, додека двете земји се обидуваат да

Рама: Северна Македонија треба без двоумење да го прифати новиот француски предлог

Албанскиот премиер Еди Рама денеска изјави дека Северна Македонија треба без двоумење да го прифати новиот француски предлог, кој, според него, е исто така последен, а го отвора патот за отворање на преговори за Албанија и Северна

Пендаровски: Модификуваниот француски предлог е далеку подобар за нас од претходниот

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска ми соопшти, а јас тоа му го пренесов и на нашиот премиер Димитар Ковачевски, дека Франција како претседавач со ЕУ ќе направи модификации во предложениот текст на преговарачката рамка,

Макрон го осуди апсурднотo утврдување на цената на струјата во Европа со цената на гасот.

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска, на крајот од самитот на Г7 во Германија, го осуди, според него, апсурдното индексирање на цените на струјата, што силно придонесува за бранот на инфлација и создава неразумен вишок профит за

Џозеф: Бугарското малтретирање на Северна Македонија е веќе и проблем на НАТО

Американскиот претседател Џо Бајден не може да се дозволи меѓу сојузничките од НАТО, една земја членка да „и се сили“ и да малтретира друга земја членка затоа што е поголема или како што е во случајот со Бугарија и Северна Македонија,

Макрон: Абортусот е основно женско право

Францускиот претседател Емануел Макрон смета дека абортусот е основно право на жените, откако Врховниот суд на САД ја поништи пресудата од 1973 година со која се легализираше абортусот низ Соединетите Американски Држави. „Абортусот е

Макрон не се откажува од договор за преговарачка рамка

Претседателот на Франција, Емануел Макрон, чија земја претседава со ЕУ до крајот на месецов, се надева дека сѐ уште е можен договор меѓу Скопје и Софија за преговарачката рамка, јави дописничката на МИА од Брисел. -Блиску сме до договор

Кабинетот на Емануел Макрон го тресе сериозна афера, отворена и истрага: “Ме силуваше…

Министерката во владата поставена од францускиот претседател Емануел Макрон се најде во центарот на секс скандал, а пред само еден месец го презеде раководењето со Министерството за развој и меѓународни партнерства на Франција. Хрисула