Вие имате прво да ја знаете вистината
Таг

Ерусалим

Бајден низ Ерусалим се вози во конвој од 60 возила

Во конвојот во кој се вози американскиот претседател Џо Бајден низ Ерусалим, има дури 60 возила, јави Бета. Десетици возила денеска поминаа околу 400 метри оддалеченост меѓу хотелот „Кралот Дејвид“, каде Бајден остана со својата

УКРАИНЦИТЕ ГО ДОБИВААТ ИЗРАЕЛСКИОТ МЕГА ПРОЕКТИЛ “СИНО КОПЈЕ”: РУСКАТА МОРНАРИЦА ВО…

Израел се согласи со барањето на Естонија да ја опреми Украина со ракетен систем земја-море Сино-копје (5G SSM), објави во петокот украинскиот новинар Ростислав Демчук. Естонија, која купи неодреден број системи Blue Spear од својот

Израел бесен на скандалозниот Лавров: „ПОТРЕБНА Е ДЕНАЦИФИКАЦИЈА, НО НА МОСКВА!“

Не стивнуваат реакциите во Израел на скандалозната изјава на рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров , кој во едно неодамнешно интервју рече дека „Хитлер имал еврејска крв“ и дека „најжестоките антисемити обично се Евреи“.

Иранците го одбележаа Денот на Ерусалим и му се заканија на Израел: НИЕ СМЕ ЛУЃЕ ОД АКЦИЈА И…

Неколку илјади Иранци се собраа денеска во Техеран за да го одбележат Денот на Ал Кудс, односно Ерусалим, а по тој повод иранските генерали и официјални лица повикаа на уништување на Израел. Ова е воедно и прв ваков марш

Вечер ќе пристигне благодатниот оган од Ерусалим

Во вечерните часови денеска, Велика сабота, во нашата држава ќе пристигне благодатниот оган од Ерусалим. Ќе биде преземен од свештени лица на аеродромот „Скопје” и пренесен низ епархиите на Македонската православна црква.

Папата Франциско ја откажа средбата со рускиот патријарх Кирил: „ТАКА МЕ СОВЕТУВАА…

Плановите за средба на Папата Франциско со рускиот патријарх Кирил во Ерусалим во јуни се прекинати, соопшти Папата за аргентински весник. Медиумската агенција Ројтерс на 11. април објави дека Ватикан размислува да ја продолжи посетата

Израелските ултранационалисти планираат марш во Ерусалим и покрај забраната ?

Група израелски ултранационалисти соопштија дека планираат марш низ палестинските територии во Стариот град на Ерусалим, и покрај полициската забрана за маршот што предизвика војна минатата година меѓу Израел и Хамас, кој управува со

КЛУЧЕН ЧЕКОР КОН ПОСТИГНУВАЊЕ НА МИР ВО УКРАИНА – Средбата помеѓу Зеленски и Путин се…

Израел ја потврди својата подготвеност да биде домаќин на евентуалната средба помеѓу Владимир Путин и Володимир Зеленски во Ерусалим. Претходно претседателот на Украина, Володимир Зеленски, го спомена и го нарече Израел можно место за

Неколку повредени во судирите на Ридот на храмот во Ерусалим

Неколку Палестинци се повредени во судирите што избија денеска меѓу безбедносните сили и Палестинците на Ридот на храмот во Ерусалим, соопшти израелската полиција. Стотици млади Палестинци на Ридот на храмот изградија бариери од

Израелската армија ги затвори граничните премини кон Западниот Брег и Појасот Газа пред Пасха

Израелската армија попладнево ги затвори граничните премини кон Западниот Брег и Појасот Газа во време кога се стравува од ново насилство по судирите утринава меѓу израелската полиција и палестинските демонстранти во светилиштето во