Вие имате прво да ја знаете вистината
Таг

Европа

Кризата од Украина се шири на север, Русија ги обновуваат советските бази, гради нови писти, Паника…

Додека сè уште е тензично на истокот на Европа, на руско-украинската граница, каде Москва сè уште држи подготвени со речиси 100.000 војници, Скандинавија и Балтикот стравуваат дека наскоро би можело да биде комплицирано на крајниот север

Дали доаѓа крајот?! Мерките се намалуваат низ Европа, а Израел сега размислува за голем пресврт

Израелскиот министер за здравство Nitzan Horowitz вчера предложи да се истражи можноста за скратување на задолжителната изолација за граѓаните заразени со Ковид од седум на пет дена, според пишувањето на Тајмс оф Израел. Тој, исто така,

СЗО прогнозира: „Половина од Европејците ќе бидат заразени со омикрон“

Омикрон, варијанта на коронавирусот, е на пат да зарази повеќе од половина од eвропејците, а Ковид-19 сè уште не треба да се третира како ендемска болест како грипот, соопшти Светската здравствена организација (СЗО). Во Европа, повеќе

Дали стариот континент може да остане без гас за време на двата најстудени месеци во годината !?

Европа ризикува во следните два месеца да остане без гас поради студеното време и малите резерви од синото гориво. Авторите на написот во порталот Блумберг забележуваат дека предусловите за кризата со горивото се преминот кон

Русија може да ја надигра Европа: „Путин е во завршна фаза на склучување договор со Си Џинпинг“

Рускиот претседател Владимир Путин наводно е во завршна фаза на склучување договор со кинескиот колега Си Џинпинг за изградба на нов гасовод што би можел дополнително да ја влоши гасната криза во Европа и да и овозможи на Русија да ја

Русија верува дека на крајот проектот Северен тек 2 ќе добие решение за работа и ќе започне со…

Русија верува, дека гасоводот, Северен тек 2, ќе ја добие потребната сертификација и дека после се ќе почне да работи, изјави денеска рускиот вицепремиер, Александар Новак. Изградбата на гасоводот, кој оди од Русија до Германија на

Гужва во Атлантикот, Американците се огласија: Ова е флотата што ја спасува Европа од енергетската…

Цената на гасот во Европа надмина цена од 1.800 долари за 1.000 кубни метри. Експертите проценуваат дека цените растат бидејќи руски Гаспром не резервирал доволно капацитети за транзит на природен гас низ Полска преку гасоводот

Цената на природниот гас расте до небо! За прв пат во историјата е поставен овој рекорд!

Цената на гасот во Европа за прв пат во историјата достигна цена од 2.150 долари за илјада кубни метри, покажуваат податоците на лондонската берза ICE. За време на отварањето на тргувањето, вредноста на јануарските фјучерси на

Европа покриена под снежна покривка! Повеќе од 30,000 луѓе без електрична енергија во Велика…

Околу 30.000 луѓе во северот на Англија и Шкотска останаа без електрична енергија во поголемиот дел од неделата, откако невремето донесе многу снег, мраз и ги предизвика најголемите прекини во инфраструктурата во последните години,

Лукашенко: Доколку продолжат санкциите од Западот, Белорусија ќе го сопре транзитниот гас за Европа!

Белорускиот претседател, Александар Лукашенко денеска изјави дека Белорусија би можела да го прекине транзитот на гас за Европа доколку западните санкции го доведат Минск во вонредна и кризна состојба. Доколку нема друг начин како да се