Вие имате прво да ја знаете вистината
Таг

Европска Комисија

Шинас до Орбан: Сите сме подеднакво луѓе

Потпретседателот на Европската комисија Маргаритис Шинас денеска на Твитер се огласи по повод неодамнешните изјави на унгарскиот премиер Виктор Орбан за нациите со „мешана раса“. – Јазикот што избираме да го користиме во никој

Амбасадорите на Германија и Франција напуштија средба пред Рама да зборува за фискалната амнестија,…

Ставот на Европската комисија искажан деновиве дека Нацрт-законот за фискална амнестија што го предлага албанската Влада е опасност за угледот на Албанија и слабеење на контролата во перењето пари, непосредно го потврдија двајца дипломати

Министерот Османи се сретна со претседателката на ЕК Фон дер Лајен

Министерот за надворешни работи Бујар Османи денеска оствари средба со претседателката на Европската Комисија, Урсула фон дер Лајен, која е во посета на Скопје. Изразувајќи благодарност за оваа посета, Османи подвлекол дека Европската

Информација за содржината на Предлог преговарачката рамка во Собранието, претходно обраќање и на…

Пред пратениците во Собранието денеска ќе се најде францускиот предлог, а претходно на пленарна седница обраќање ќе има претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен. Претседателката на ЕК, Фон дер Лајен ќе се обрати пред

ЕК најбрзо што може ќе изнесе детали за македонскиот јазик во договорот за Фронтекс

Европската Комисија во наредните часови, или денови, ќе даде детали за договорот со Фронтекс, кој Софија до сега го блокира поради македонскиот јазик, јави дописничката на МИА од Брисел. Според македонските владини претставници,

Студен туш од Фон дер Лајен: Украина е поблиску до ЕУ од (речиси) сите балкански држави !?

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, за австрискиот весник Wiener Zeitung зборуваше за проширувањето на Европската унија, Украина и БиХ и за доделувањето кандидатски статус на балканските држави, пренесува Klix.ba.

Зеленски: “Кандидатскиот статус за Европската унија ​​не носи чекор поблиску до победата!“

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски одговори на препораката на Европската комисија за Украина да стане кандидат за членство во Европската унија.  Зеленски најави дека тоа ќе ги доближи до победата. Тој се заблагодари на

“Украина да добие кандидатски статус!“ – Европската комисија даде зелено светло и за Молдавија…

Европската комисија денес и даде препорака на Европската унија да им додели статус на кандидат за членство на Украина и на Молдавија. „Препорачуваме Украина да добие кандидатски статус, верувајќи дека земјата ќе спроведе голем број

Портпаролот на ЕК: Нема ризик за енергетската безбедност на Европа

Енергетската безбедност на Европа не е во директен ризик поради тоа што Русија денеска ги намали испораките на гас за голем број европски земји, изјави портпаролот на Европската Комисија. – Врз основа на нашата размена утринава со

Фон дер Лајен со папата Франциск разговараше за војната во Украина и кризата со храна

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен денеска разговараше со поглаварот на Римокатоличката црква, папата Франциск, за напорите што се прават за ставање крај на војната во Украина и за ублажување на