Вие имате прво да ја знаете вистината
Таг

Европска Унија

Хаос во Европа поради КОВИД-19 потврдите, Брисел признава: „Не можеме да го решиме овој кошмар“

Европската комисија, која досега се фалеше дека помага да се обезбеди слобода на движење во ЕУ за време на пандемијата, особено преку планот за отворање на Европа, сега се најде во ситуација кога правните толкувања повеќе не можат да дадат

Ковачевски – Фон дер Лајен: Европската Комисија го поздравува дијалогот на премиерите на Бугарија и…

Претседателот на Владата на Република Македонија, Димитар Ковачевски попладневно имаше телефонски разговор со претседателката на Европската Комисија, Урсула фон дер Лајен којашто му го честиташе изборот за претседател на Владата и му

ЕУ позитивно гледа на посетата на бугарскиот премиер во Скопје

Висок дипломатски извор во ЕУ потврди дека новиот импулс во односите помеѓу Бугарија и Северна Македонија после посетата на бугарскиот премиер е добар знак за почетокот на преговори со ЕУ, јави дописничката на МИА од Брисел. Дипломатски

Лирман за Дојче веле: ЕУ и Бугарија да си го одржат ветувањето кон Северна Македонија

Државната министерка во германското Министерство за надворешни работи Ана Лирман смета дека се многу позитивни и охрабрувачки сигналите од првата средба на македонскиот премиер Димитар Ковачевски и неговиот бугарски колега, премиерот Кирил

Средба Маричиќ – Холштајн: На повидок позитивен исход во заложбите за пристапување на Македонија кон…

Заменик претседателот на Владата за европски прашања, Бојан Маричиќ денеска имаше средба со германската амбасадорка во земјава, Анке Холштајн, на која се разговарало за напредокот во спроведувањето на реформите, но и за новиот пристап кон

Дендиас: Цврста позицијата за одржување на првите меѓувладини конференции на Северна Македонија и…

Цврстата позиција на Грција, Македонија и Албанија да ги одржат првите меѓувладини конференции со ЕУ, ја повтори шефот на грчката дипломатија Никос Дендиас по средбата со неговата колешка од Косово Доника Грвала-Шварц, јави дописничката на

Макрон: Европа не може да му сврти грб на Западен Балкан

На почетокот на француското претседателство со Европската унија, претседателот Емануел Макрон рече дека ЕУ мора да ги преиспита односите со Западен Балкан и да понуди „искрени“ можности за приклучување кон блокот. Макрон вели дека

Проди: Час поскоро да продолжи проширувањето на ЕУ со сите земји од Западен Балкан

Поранешниот претседател на Европската комисија, Романо Проди, денеска во обраќање пред учесниците на онлајн-церемонијата на доделување на Светската награда за хуманизам ја повтори неопходноста од продолжување на процесот на проширување на

Лирман во Тирана: Добивме позитивни сигнали од Бугарија, посветени сме на отворање на преговорите

Германската министерка за Европа, Ана Лурман која по вчерашната посета на Скопје, денеска престојува во Тирана, на прес-конференција рече дека Германија е посветена на започнување преговори на Албанија и Македонија со Европската Унија.

Вашингтон убеден дека Софија и Скопје ќе најдат решение, не се размислува за санкции против Бугарија

САД силно го поддржуваат пристапувањето на Македонија и Албанија во Европската Унија и веруваат дека тоа ќе биде од корист за сите земји во регионот. Ова се наведува во соопштението на портпаролот на Стејт департментот Нед Прајс,