Вие имате прво да ја знаете вистината
Таг

ФИФА

ФИФА ќе добие уште 92 милиони долари компензација за корупциските скандали

Меѓународната фудбалска федерација (ФИФА) ќе добие дополнителни 92 милиони долари на име компензација поради загубите предизвикани од корупциските скандали во последните години, одлучи американското Министерство за правда. Во август

ФИФА им дозволи на репрезентациите да вклучат 26 играчи во апликацијата за Мундијалот во Катар

Светската фудбалска федерација (ФИФА) го одобри проширувањето на апликацијата на репрезентациите за Светското првенство во Катар 2022. Како што соопшти прес-службата на ФИФА, зголемен е бројот на играчи кои ќе бидат вклучени

ФИФА им дозволи на странците да ги суспендираат договорите со руските клубови до 2023 година

Меѓународната фудбалска асоцијација (ФИФА) им дозволи на странските играчи и тренери да ги суспендираат договорите со руските клубови до јуни 2023 година, пренесува ТАСС повикувајќи се на официјалната веб-страница на организацијата.

ФИФА објави план за борба против навреди на социјалните мрежи

Меѓународната фудбалска федерација (ФИФА) објави извештај, кој укажува на пораст на бројот на навреди што фудбалерите ги претрпеле на социјалните мрежи за време на меѓународните натпреварувања и претстави план за дејствување. Пет месеци

ЗАПОЧНА СУДЕЊЕТО НА ДЕЦЕНИЈАТА – Сеп Батлер (86 г.) пристигна во судот насмеан: “Јас сум…

Поранешниот претседател на Меѓународната фудбалска федерација (ФИФА), Сеп Блатер изјави дека е оптимист и дека има големи шанси за успех во судскиот процес за измама што се води против него а кој денеска започна пред швајцарскиот суд.

За првпат во историјата на фудбалот се игра овој натпревар – Италија има шанси да освои голем…

Италијанската фудбалска репрезентација иако доживеа голем неуспех во баражот за Светското првенство каде загуби од Македонија, сепак ќе има шанса да го освои трофејот на светско ниво. За првпат во историјата ќе се игра натпреварот

Гравина: „Шансите за настап на Италија на Светското првенство се нула отсто и тоа мора на сите да им…

Претседателот на Италијанската фудбалска федерација Габриеле Гравина отфрли каква и да е можност актуелниот европски првак да настапи на Светското првенство, чиј домаќин во ноември и декември ќе биде Катар. Италија својата шанса да

ИТАЛИЈА И ПОКРАЈ ПОРАЗОТ ОД МАКЕДОНИЈА СЕПАК ЌЕ ОДИ НА МУНДИЈАЛОТ? ШАНСИТЕ СЕ МНОГУ ПОГОЛЕМИ ОТКОЛКУ…

Италијанската фудбалска репрезентација би можела да игра на претстојното Светско првенство! И покрај срамното испаѓање од Македонија, Азурите би можеле да се најдат во Катар, како најдобро пласирана селекција на ранг листата на

Чилеанците бараат ФИФА да ги уфрли на Мундијалот, тврдат дека за Еквадор играл фудбалер со лажни…

Фудбалскиот сојуз на Чиле побара од ФИФА да го исфрли Еквадор од Светското првенство и да ја вметне нивната репрезентација. Чилеанците тврдат дека фудбалерот Бајрон Кастиљо, кој игра за Еквадор, всушност е Колумбиец и дека игра под

ФИФА ГО СУСПЕНДИРАШЕ ПАРТИЗАН! Од клубот велат дека ќе ја платат глобата во рок од 20 дена!

Фудбалскиот клуб Партизан реагираше по информацијата дека ФИФА го суспендирала клубот поради долгот кон Лугано, поранешниот клуб на Филип Холендер. Според таа одлука, црно-белите не би можеле да донесат засилувања во следните три