Вие имате прво да ја знаете вистината
Таг

Финска

Се бара блокада – Русите спасот го најдоа во соседна земја, Финците ја чекаат премиерката да…

Се зголемува притисокот врз финската влада да ја блокира источната граница со Русија и на тој начин да ја затвори очигледната дупка во пакетот санкции. Се зголемува притисокот од јавноста, но и од политичарите, врз финската влада да ја

Султанот повторно се заканува со блокада на членството на Шведска и на Финска во НАТО

Претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган повторно се закани дела ќе го блокира пристапот на Шведска и Финска во НАТО, ако Стокхолм и Хелсинки не ги исполнат барањата на Анкара. – Турција ќе го замрзне процесот за членство на

Грушко: Приемот на Финска и Шведска во НАТО ја комплицира ситуацијата во регионот на Балтичко Море

Заменик шефот на руската дипломатија, Алекасндар Грушко, денеска изјави дека приемот на Финска и Шведска во НАТО може да ја влоши воената ситуација во регионот на Балтичко Море. -Ако ја следиме логиката на мадридските одлуки, тогаш

Висок генерал од армијата на Финска тврди: “Финска е подготвена да војува со Русија доколку биде…

Финска се подготвува за руски напад со децении и би пружила силен отпор доколку тоа се случи, соопшти во средата воениот началник на вооружените сили. Скандинавската земја изгради голем арсенал. Но, освен воената опрема,

Обожавателите на Џони Деп оставени во неверување: По пресудата против неговата поранешна сопруга тој…

Познатиот актер Џони Деп ги преплаши обожавателите на концерт кога заедно со неговиот колега Џеф Бек излегоа на сцената без брада на Хелсинки Блуз Фестивалот во Финска. Деп, кога беше речиси невозможно да се замисли без брада, а кој

Столтенберг: “Разговорите меѓу Турција, Шведска и Финска беа конструктивни“

„Разговорите одржани во понеделникот во седиштето на НАТО меѓу Турција, Шведска и Финска за изнаоѓање решение за блокадата на Анкара за пристапувањето на двете земји во Алијансата беа 'конструктивни' и ќе продолжат“, соопшти генералниот

Столтенберг: Конструктивни разговори меѓу Турција, Шведска и Финска

Разговорите одржани денеска во седиштето на НАТО меѓу Турција, Шведска и Финска за изнаоѓање решение за блокадата на Анкара за пристапувањето на двете земји во Алијансата беа „конструктивни“ и ќе продолжат, изјави генералниот секретар на

Поради посетата на финската премиерка Марин утре и задутре посебен режим на сообраќај во Скопје

Поради официјална посета на премиерката на Република Финска, Сана Марин утре и задутре во Скопје ќе биде воведен посебен режим на сообраќај, информира Министерството за внатрешни работи. -Од тие причини Одделението за безбедност на

Столтенберг: Работиме со Турција да ги надминеме приговорите за Шведска и Финска во НАТО

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг изрази разбирање за загриженоста на Турција поврзана за членството на Шведска и Финска во Алијансата, и рече дека се работи интензивно да се надминат проблемите, јави дописничката на МИА

Столтенберг испрати јасна порака: “НАТО ќе реагира доколку Шведска биде нападната!“

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг денес е во посета на Шведска, земја која заедно со Финска се надеваат што поскоро да се приклучат на воената Алијанса. Тој денес исто така се обрати на јавноста заедно со премиерката на