Вие имате прво да ја знаете вистината
Таг

Франција

“ЛАДЕН ТУШ ЗА УКРАИНА“ – Откриена вистината, еве кога Украинците би можеле да бидат членки на…

Пристапувањето на Украина во Европската унија ќе потрае „многу долго“, соопшти францускиот министер за европски прашања Клемент Боне. „Брзиот пристап на Украина во Европската унија не е возможен и процесот ќе трае многу долго“, кажа

Се урна авион во Франција, пет лица го загубија животот меѓу кои и едно дете! Телата на жртвите…

Туристички авион се урна во југоисточна Франција, при што загинаа пет лица. Авионот „Жодел Д140“ се урна при слетување во департманот Изер во регионот Оверњ-Рона-Алпи, пренесоа француските медиуми. Полициски извори за француската

Дали на светот му се заканува нова пандемија !? Првите случаи со мајмунска сипаница потврдени и во…

Германија денес го потврди првиот случај на мајмунска сипаница, соопшти Институтот за микробиологија на Бундесверот во Минхен. Според Deutsche Welle, станува збор за пациент од Баварија кој покажал симптоми на кожни лезии, главни

НОВАК ЃОКОВИЌ ПРИСТИГНА ВО ПАРИЗ: ФРАНЦУЗИТЕ ГО ПРЕЧЕКАА ТЕНИСЕРОТ СО МОЌНА ПОРАКА! (ВИДЕО)

Најдобриот светски тенисер, Новак Ѓоковиќ, пристигна во Париз каде од 22. мај ќе ја брани титулата на Ролан Гарос. За српскиот ас ова ќе биде прв Грен слем сезонава, бидејќи од познати причини не можеше да настапи на Австралија

Шолц од Бундестагот порача: “Нема краток пат за членство во ЕУ, тоа би било нефер кон земјите од…

Канцеларот на Германија, Олаф Шолц изјави дека напорите на Украина за пристапување во Европската унија не може да се забрзаат и покрај руската инвазија, на што Киев одговори дека тоа е третман од „втор ред“. „Нема кратенки на патот кон

ФРАНЦИЈА ПРОДОЛЖУВА ДА ЈА ВООРУЖУВА УКРАИНА – Макрон му вети на Зеленски дека ќе ги исполни…

Претседателот на Франција, Емануел Макрон во разговор со неговиот украински колега Володимир Зеленски соопшти дека Франција ќе продолжи и ќе ја зголеми испораката на оружје за Украина, соопшти претходниот ден Елисејската палата. „Тој

Европа во се поголема дилема: “ШТО АКО НАВИСТИНА УКРАИНА ПОБЕДИ !? ТОА БИ БИЛО ГОЛЕМ ПРОБЛЕМ!“

Во последниот дел од изборот на победничка песна на овогодинешната Евровизија, Европејците ја искористија можноста да покажат солидарност со Украина и да му испратат порака на Владимир Путин.  Но, зад ентузијазмот поради победничкиот

Премиерот на Франција поднесе оставка, Макрон: “Потребен ми е некој кој ќе биде ангажиран во…

Премиерот на Франција, Жан Катекс поднесе оставка од претседателот Емануел Макрон, соопшти во понеделникот кабинетот на премиерот. Потегот на Кастекс го отвори патот за долгоочекуваната реконструкција на владата. Макрон по неговиот

КАКОВ „ШАМАР“ ЗА КОСОВО, ФРАНЦИЈА НА СТРАНАТА НА СРБИЈА: Не поддржуваат влез на Приштина во Советот…

Тој нагласи дека приоритет е дијалогот меѓу Белград и Приштина. Амбасадорот на Франција во Србија, Пјер Кошар, истакна дека итно треба да се даде нова динамика на дијалогот меѓу Приштина и Белград. Ги поддржуваме напорите на

Макрон и Шолц обединети: “ОФИЦИЈАЛНА МОСКВА НЕ МОЖЕ ДА ДИКТИРА МИРОВЕН ДОГОВОР СО КИЕВ!“

Претседателот на Франција, Емануел Макрон и германскиот канцелар Олаф Шолц во понеделникот ја повторија потребата од прекин на огнот во војната помеѓу Русија и Украина. „Она што сакаме да го постигнеме е прекин на огнот и тоа што е