Вие имате прво да ја знаете вистината
Таг

Франција

Гори во Шпанија, ќе биде критично во Франција и во Велика Британија

Топлотниот бран што ја зафати Југозападна Европа, веројатно ќе го достигне својот максимум денеска во Шпанија. Високите температури веќе ги разгоруваат шумските пожари на Пиринејскиот Полуостров и во Франција. Се очекува денеска да биде

Франција се подготвува за целосно суспендирање на испораките на руски гас

Француската администрација се подготвува за целосно прекинување на испораките на руски гас, што го смета за најверојатен настан, изјави денеска францускиот министер за финансии Бруно Ле Маире. Франција добива околу 17 отсто од вкупните

Во Франција 108 починати и 18.605 хоспитализирани пациенти од Ковид-19 за 24 часа

Епидемијата на Ковид-19 се враќа во Франција веќе неколку недели, така што денеска се регистрирани 108 смртни случаи од вирусот, според најновите податоци на Јавното здравство во Франција. Во моментов се хоспитализирани 18.605 пациенти,

Пендаровски: Модификуваниот француски предлог е далеку подобар за нас од претходниот

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска ми соопшти, а јас тоа му го пренесов и на нашиот премиер Димитар Ковачевски, дека Франција како претседавач со ЕУ ќе направи модификации во предложениот текст на преговарачката рамка,

Макрон го осуди апсурднотo утврдување на цената на струјата во Европа со цената на гасот.

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска, на крајот од самитот на Г7 во Германија, го осуди, според него, апсурдното индексирање на цените на струјата, што силно придонесува за бранот на инфлација и создава неразумен вишок профит за

Енергетската криза предизвика Франција да има големи проблеми: Нефункционалноста на сите нуклеарни…

Додека Европската унија се обидува да го прекине увозот на руска нафта и гас поради руската агресија против Украина, Франција смета на своите нуклеарни централи за да ја преброди претстојната енергетска криза со која што се соочува таа

Хаос во Шпанија- топлотниот бран предизвика масовни пожари и опустуши 30.000 хектари земја –…

Во руралните области на земјата поради екстремните високи температури и топлотниот бран стотици жители мораа да ги напуштат своите домови, а денеска состојбата се стабилизира и се измерени пониски температури. Регионалните власти имаа

Макрон: Абортусот е основно женско право

Францускиот претседател Емануел Макрон смета дека абортусот е основно право на жените, откако Врховниот суд на САД ја поништи пресудата од 1973 година со која се легализираше абортусот низ Соединетите Американски Држави. „Абортусот е

Франција ја замрзнува цената на плинот до крајот на годината

Француската влада најави дека до крајот на годината ќе ги замрзне цените на плинот за домаќинствата, продолжувајќи го ограничувањето до новата грејна сезона. Владата ги замрзна цените во октомври минатата година. -Потрошувачите сè

Макрон не се откажува од договор за преговарачка рамка

Претседателот на Франција, Емануел Макрон, чија земја претседава со ЕУ до крајот на месецов, се надева дека сѐ уште е можен договор меѓу Скопје и Софија за преговарачката рамка, јави дописничката на МИА од Брисел. -Блиску сме до договор