Вие имате прво да ја знаете вистината
Таг

Германија

Германскиот министер за економија предупредува: “Ова се четирите кризи што светот го водат кон…

„Освен ако лидерите не решат дел од најголемите светски економски проблеми, тогаш ние можеби ќе се движиме кон глобална рецесија“, изјави денес германскиот министер за економија Роберт Хабек, на Светскиот економски форум во Швајцарија,

Граѓаните на овој германски град мораат три месеци мачките да ги чуваат исклучиво дома.

Сопствениците на мачки во германскиот град Валдорф се обврзани да ги чуваат своите миленици исклучиво во затворени простории до крајот на август, со цел да се заштити реткиот вид птица за време на сезоната на парење. Станува збор за

Германците за време на летото месечниот билет за јавниот превоз ќе го плаќаат само девет евра.

Горниот дом на германскиот парламент, составен од претставници на сојузните покраини, го прифати планот од 2,5 милијарди евра со кој на граѓаните ќе им се овозможи да купат месечен билет за јавен превоз за само девет евра во текот на

Ужасно невреме проследено со грмотевици и торнадо во два германски града: Двајца загинати, 40…

Невремето што ги зафати Липштад и Падерборн, два града во германската покраина Северна Рајна Вестфалија, во петокот околу 17 часот предизвика голема материјална штета, а итните служби известија за околу 40 повредени, додека две лица го

Меѓу 30 и 40 лица се повредени во невремето проследено со грмотевици и торнадо во германскиот град…

Меѓу 30 и 40 лица се повредени, од кои 10 потешко, во невремето што попладнево го зафати западниот германски град Падерборн, соопштија официјални лица, пренесе ДПА. „За време на невремето проследено со грмотевици, торнадо денеска

Сепак санкциите вродија со плод: Германскиот пријател на Путин го напушта одборот на Роснефт.

Поранешниот германски канцелар Герхард Шредер поднесува оставка од функцијата шеф на надзорниот одбор на рускиот нафтен гигант Роснефт, соопшти компанијата во петокот, по неколкумесечни контроверзии околу нејзините блиски врски со

Дали на светот му се заканува нова пандемија !? Првите случаи со мајмунска сипаница потврдени и во…

Германија денес го потврди првиот случај на мајмунска сипаница, соопшти Институтот за микробиологија на Бундесверот во Минхен. Според Deutsche Welle, станува збор за пациент од Баварија кој покажал симптоми на кожни лезии, главни

Ќерката на Путин во врска со Зеленски !? Германските медиуми објавија шокантни детали од животот на…

Ќерката на претседателот на Русија, Владимир Путин, Катерина Тихонова, летала помеѓу Москва и Минхен повеќе од 50 пати меѓу 2017 и 2019 година за да го види својот наводен партнер Игор Зеленски, еден од најуспешните руски балетани, се вели

Вооружен напад во училиште во Германија – едно лице потешко повредено, напаѓачот приведен

Едно лице е потешко повредено откако започнала вооружене престрелка во германско училиште во северниот град Бремерхавен. Медиумите кои ги добија првите информации од полицијата соопштија дека наводниот напаѓач е уапсен, објави RT.

Шолц од Бундестагот порача: “Нема краток пат за членство во ЕУ, тоа би било нефер кон земјите од…

Канцеларот на Германија, Олаф Шолц изјави дека напорите на Украина за пристапување во Европската унија не може да се забрзаат и покрај руската инвазија, на што Киев одговори дека тоа е третман од „втор ред“. „Нема кратенки на патот кон