Вие имате прво да ја знаете вистината
Таг

Глобално затоплување

Вознемирувачки податоци: Штетите од природни катастрофи во 2021 година достигнаа 120 милијарди…

2021 година беше меѓу најскапите во историјата на осигурувањето поради урагани и зимски бури во Соединетите држави, соопшти реосигурителот Munich Re, предупредувајќи дека климатските промени ги зголемуваат шансите за екстремни временски

Климатските промени предизвикуваат нови миграции од Блискиот Исток: „Ова е сценарио за катастрофа“

Глобалното затоплување особено ќе гo погоди Блискиот Исток и Северна Африка и ќе поттикне нови бегалски бранови, според германскиот климатски научник Јос Леливелд. Регионот стана жариште на климатските промени и се загрева многу побрзо

Катастрофално сценарио во најава: Глобалното затоплување може да предизвика нов бран на миграција од…

Најавеното глобално затоплување особено ќе ги погоди Блискиот Исток и Северна Африка а со тоа ќе започне нови бегалски бранови, смета германскиот климатски научник, Јос Леливелд. Оваа област стана жариште на климатските промени и се

Светската метеоролошка организација го потврди температурниот рекорд измерен на Арктикот

Температурен рекорд на Арктикот од повеќе од 38 степени Целзиусови е забележан минатата година во сибирскиот град Верхојанск за време на продолжен топлотен бран што предизвика загриженост за интензитетот на глобалното затоплување, потврди

Марс со огромно изненадување за потрошувачите, нови еколошки чоколатца и слатки тајни

Создавачот на чоколадите Марс објавил дека планира да го направи својот производ јаглеродно неутрален до 2023. Во изјавата дадена на 3 ноември, Марс Инкорпорејтед соопшти дека е потребно да се преземе сериозна акција за да се подобри

ЦИА објави драматичен извештај, катастрофата е се поизвесна, се заканува (трета светска) климатска…

Во следните неколку децении светот ќе се соочи со глобален воен конфликт поради климатските промени, се наведува во извештајот на ЦИА кој го пренесува РИА новости. Се поголемите последици од климатските промени би можеле да ја влошат