Вие имате прво да ја знаете вистината
Таг

Грција

Мицотакис: „Ако Ердоган мисли дека нема да ги бранам суверенитетот и суверените права на Грција,…

Ако претседателот Ердоган мисли дека нема да ги бранам суверенитетот и суверените права на Грција и нема да ја известам меѓународната јавност дека Турција се однесува како ревизионистичка сила, греши, порача грчкиот премиер Кирјакос

Ердоган: „Грчкиот премиер Мицотакис повеќе не постои за мене!“

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган денеска изјави рече дека грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис повеќе не постои за него по забелешките и критиките на последниот кон Турција за време на неговата неодамнешна посета на САД.

Незапаметени сцени на насилство на стадионот! Наместо натпревар започна војна! Хулиганите ги…

Финалето на Купот на Грција во Атина се претвори во бојно поле и жестоки судири меѓу навивачите. Приврзаниците на Панатинаикос и ПАОК го претворија стадионот во бојно поле. Навивачите се судрија меѓу себе и со полицијата, на

БАЈДЕН ГО ПРЕЧЕКА МИЦОТАКИС СО ВРАТОВРСКА НА КОЈА ГО ИМАШЕ ГРЧКОТО ЗНАМЕ! (ФОТО)

Со сино бела вратоврска со грчкото знаме, претседателот на САД Џо Бајден го пречека премиерот на Грција Кирјакос Мицотакис на нивната вчерашна средба во Белата куќа, јави дописничката на МИА од Атина. Вратоврската не остана

Немирна ноќ во Грција – Земјотрес со јачина од 4,5 степени погоди грчки остров!

Земјотрес со јачина од 4,5 степени по Рихтер претходната ноќ ја потресе соседна Грција. Епицентарот на земјотресот бил на 26 километри од островот Хиос, а на 87 километри од Карабаглар во Турција. Според Европскиот медитерански

ОВА СЕ НАЈУБАВИТЕ ПЛАЖИ НА СВЕТОТ – Во близина на Македонија има дури 11 од нив: Одмор од…

Се ближи летната сезона, а голем број граѓани веќе подолго време бараат летни аранжмани, прашувајќи се каде ќе ги поминат топлите денови. Судејќи според искуствата на нашите туристи, Грција и Црна Гора се многу омилени дестинации. Она

Спасовски во интервју за грчки весник: “НИЕ КАКО РЕГИОН ПРИПАЃАМЕ НА ЕУ!“

„Ние како регион припаѓаме во Европската Унија“, истакнува министерот за внатрешни работи на Северна Македонија во интервјуто за грчкиот весник Та неа во кое говори за соработката со Грција, за регионалните безбедносни прашања, но и за ЕУ

Директорот на БЈБ, Тасевски, оствари средби и со грчката, косовската и бугарската полиција!

Во пресрет на  Регионалната конференција на директори на полициски служби на тема „Борба против организиран криминал: предизвици и поддршка“ која се одржува во Скопје од 4 до 7 мај, директорот на Бирото за јавна безбедност Сашо

Спасовски од Атина: “Состојбата во Украина дополнително ја стимулира потребата за одржување на…

„Новонастанатите состојби во Украина, дополнително ги стимулираат и потребите за одржување на цврста меѓународна соработка со земјите од регионот, поради што Република Северна Македонија активно е вклучена и ги поддржува сите меѓународни

Претседателот на Србија предупредува: “ЕВРОПА ЈА ОЧЕКУВА НАЈТЕШКАТА ЗИМА ВО ПОСЛЕДНИТЕ 50 ГОДИНИ!“

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ беше во еднодневна посета на Грција. Тој присуствуваше на одбележувањето на почетокот на работите за изградба на терминалот за течен гас во Александрополис. По церемонијата, Вучиќ се обрати пред