Вие имате прво да ја знаете вистината
Таг

Холандија

Холандија официјално прогласи недостиг на вода

Холандската Влада денеска соопшти дека на национално ниво има недостиг на вода предизвикан од топлото и суво лето, што доведе до рекордна суша во поголемиот дел од континентот. Властите формираа тим за подготовка на мерки за управување со

Руте: Војната во Украина може да трае долго, Западот да продолжи да ја поддржува земјата

Војната во Украина може да трае долго, но Западот треба да продолжи да ја поддржува земјата на сите можни начини, изјави холандскиот премиер Марк Руте за време на посетата на Киев. „Оваа војна може да трае подолго отколку што очекувавме

Истрага за убиството на српскиот фолкер пејач во Холандија: Зошто е застрелан Колашинац?

Холандската полиција непосредно пред злосторството успеала да го реконструира движењето на пејачот Енвер Мики Колашинац, но полицијата покренала истрага со која ќе утврди како пејачот од Србија живеел луксузен живот во оваа европска

Холандија сега е за приклучување на Скопје и Тирана во ЕУ

Холандската влада сега ги поддржува кандидатурите на Албанија и на Северна Македонија за влез во ЕУ, иако во 2019 година го блокираше почетокот на преговорите заедно со Франција и Данска со двете балкански земји. Владата и коалициските

Депај за промашениот пенал: Поради ова ремито со Полска ми изгледа како пораз

оландскиот фудбалер Мемфис Депај е разочаран од натпреварот во Лигата на нации против Полска (2:2). Напаѓачот не реализираше пенал во финишот на средбата и пропушти можност да донесе победа на „лалињата“. – Поминувам многу време на

Русија повторно си игра со гасниот вентил: Газпром ја прекина испораката на гас за Холандија

Холандија стана четвртата земја која престана да добива руски природен гас, по одлуката да не плаќа за испораките во рубљи. Рускиот енергетски гигант Гаспром во вторникот објави дека „целосно ја суспендирал испораката на гас“ за

Холандски новинари поднесоа тужба против забраната за дистрибуција на руски државни медиуми во ЕУ:…

Главниот синдикат на холандски новинари денеска поднесе тужба против забраната за дистрибуција на руски државни медиуми во ЕУ, тврдејќи дека таа ги крши правата на европските граѓани на слобода на информирање. ЕУ на 2 март ја

ТЕН ХАГ ГО РАСКИНА ДОГОВОРОТ СО АЈАКС МЕСЕЦ И ПОЛ ПОРАНО ЗА ДА Ѝ СЕ ПОСВЕТИ НА РАБОТАТА ВО ЈУНАЈТЕД!

Навивачите на Манчестер Јунајтед се надеваат дека новиот тренер, Ерик тен Хаг, ќе успее да направи чудо и да ги врати „црвените ѓаволи“ на патеките на старата слава. Холандскиот стручњак на крајот на оваа сезона ќе го наследи Ралф

Принцот Хари конечно проговори и откри детали за средбата со кралското семејство: “Ми беше убаво да…

Принцот Хари зборуваше за неодамнешната средба со неговото семејство во замокот Виндзор.  Принцот Хари кажа дека е одлично да се види неговата 96-годишна баба, кралицата Елизабета II. „Таа имаше многу пораки за тимот на Велика

Меган Маркл ги осови симпатиите од обожавателите – социјалните мрежи “горат“ поради потегот на…

Сопругата на принцот Хари (37 г.), поранешната актерка Меган Маркл (40 г.) стана хит на социјалните мрежи ширум светот по овој трогателен гест во Холандија. Принцот Хари и Меган Маркл Познатата двојка отпатува во Хаг за да