Вие имате прво да ја знаете вистината
Таг

Хрватска

Русија ѝ упати порака на Хрватска, ја предупреди поради непријателскиот став!

Хрватска и Русија воспоставија дипломатски односи пред 30 години, а по тој повод руското Министерство за надворешни работи излезе со соопштение во кое се вели дека се разочарани од непријателските постапки на хрватските власти во

Вучиќ: „Хрватска ќе ѝ забрани на Србија да влезе во ЕУ!“

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, престојува на Светскиот економски форум во Давос, каде, како што рече, имал многу кратка средба со хрватскиот премиер, Андреј Пленковиќ, јавува телевизијата Н1. Одговарајќи на прашањата за

Хрватската актерка за бракот со Борис Новковиќ: „Заминав и се омажив без согласност на моите…

Познатата хрватска актерка која имавме можност да ја гледаме во бројни серии, Бојана Грегориќ-Вејзовиќ, се присети на својот прв брак со пејачот Борис Новковиќ, откривајќи помалку познати детали. Во подкастот „Да бидеме искрени“,

„Светците помогнаа да дојдеме до нашиот Матеј!“ Надбискупот Хочевар ја откри симболиката на 18. мај,…

Белградскиот надбискуп, Станислав Хочевар, во пресрет на мисата истакна дека телото на Матеј Периш е пронајдено на денот кога градот Сплит го слави својот голем заштитник Феликс од времето на Диоклецијан. Според Хочевар, 18. мај е

За оние побогатите: Мал остров во Хрватска се продава по цена од 700.000 евра!

Малиот приватен јадрански остров Мали Космач во Хрватска, во подрачјето Сплит-Далмација, се продава за 700.000 евра, според агенцијата за недвижности цена што може да достигне и до еден милион евра, објави загрепската телевизија Н1.

Откако ДНК анализите потврдија дека пронајденото тело е на Матеј Периш, се огласи и премиерот на…

Откако преходно денес се потврди дека пронајденото тело од водите на реката Дунав е на исчезнатото младо момче од Сплит, премиерот на Хрватска, Андреј Пленковиќ на денешната седница на Владата изрази сочувство до семејството на Матеј

БЕЛГРАДСКОТО ОБВИНИТЕЛСТВО ГО ПОДНЕСЕ ПРВОТО ОБВИНЕНИЕ ЗА ОПЕРАЦИЈАТА ПОЗНАТА КАКО „ОЛУЈА“!

Српското обвинителство за воени злосторства поднесе обвинение против четворица високи офицери на Хрватската армија за воени злосторства врз српски цивили, бидејќи се сомнева дека во операцијата „Бура“ на 7 и 8 август 1995 година,

Се огласи Ненад Периш по наоѓањето на телото во Дунав: “СПОРЕД ОБЛЕКАТА ПРОНАЈДЕНИОТ МЛАД ЧОВЕК…

Ненад Периш, таткото на исчезнатиот Матеј Периш од Сплит, потврди за српскиот медиум Телеграф дека српската полиција го известила дека во средата околу 09:20 часот во реката Дунав во близина на белградскиот кварт Ада Хуја било пронајдено

ГЕРМАНИЈА ПОДГОТВУВА РЕЗОЛУЦИЈА: „ДОДИК И ЧОВИЌ САКААТ ДА ЈА УНИШТАТ БИХ, А СРБИЈА И ХРВАТСКА ТОА ГО…

Владејачките партии во Германија, собрани околу СПД, подготвуваат текст за резолуција за гласање на седница на Бундестагот, на која ќе се каже ставот за политичката криза во Босна и Херцеговина. Тие нагласуваат дека политичките

ХРВАТСКА САКА ПОГОЛЕМА АНГАЖИРАНОСТ НА НАТО ВО ЗАПАДЕН БАЛКАН: УПАТИЈА АПЕЛ ДО АЛИЈАНСАТА, БАРААТ…

Хрватскиот министер за надворешни работи, Гордан Грлиќ Радман, рече дека НАТО треба да биде повеќе ангажиран во Западен Балкан. Радман изјави дека на учесниците на самитот на земјите-членки на НАТО во Берлин ќе им укаже на потребата