Вие имате прво да ја знаете вистината
Таг

Иран

РУСКО-КИНЕСКАТА “СНАЈПЕРСКА ГРАНИЦА” ВО ЛАТИНСКА АМЕРИКА – ГОЛЕМ ПРЕДИЗВИК ЗА…

Соединетите Американски Држави се загрижени за активностите на руската армија во Латинска Америка. Оваа информација ја објави американската новинарка Мери Анастасија О'Грејди.Во август, меѓународните воени вежби "Снајперска граница" ќе се

Во Иран за една недела второ апсење на израелски шпиони

Во Иран се уапсени пет лица под обвинение дека биле дел од наводната израелска шпионска мрежа, објавија денеска иранските медиуми. Тоа е второ апсење шпиони во Иран во рок од една недела. Лидерот на мрежата и четворица негови

ШЕФИЦАТА НА ГЕРМАНСКОТО МНР ЖЕСТОКО УДРИ ПО СУЛТАНОТ – Мене ми е несфатливо да се сликам со…

Министерката за надворешни работи на Германија Аналена Бербок изјави дека присуството на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган на заедничка фотографија со претседателите на Русија и Иран, Владимир Путин и Ебрахим Раиси е предизвик за

Клучен разузнавач е разрешен, моќен генерал падна, сите се во страв: “Израелски шпиони се…

„Нарушувањата на безбедноста во Иран и огромниот обем на израелски операции навистина ја поткопаа нашата најмоќна разузнавачка организација“. Повеќе од една деценија тој беше исклучително влијателен во Иран, претседавајќи со огромен

Стратешкиот пријател на Русија – Иран наскоро ќе му помогне на Путин…!?

Ќе продолжиме да правиме се во нашиот домен за да ја направиме украинската одбрана што е можно поефикасна, рече советникот на Бајден Иранската влада планира во секој момент да испрати „неколку стотици“ беспилотни летала во Русија, од

Иран ја претстави првата дивизија на носач на беспилотни летала во Индискиот Океан

Иран денеска ја претстави својата прва дивизија за беспилотни летала во Индискиот Океан, објави државната телевизија, додека американскиот претседател Џо Бајден е во посета на Блискиот Исток за да добие поддршка од Арапите во

Путин утре во Техеран ќе се сретне со Ердоган и Раиси

Рускиот претседател Владимир Путин ќе се сретне со иранскиот врховен лидер ајатолахот Али Хамнеи, иранскиот претседател Ебрахим Раиси и турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган за време на неговата утрешна посета на Техеран, изјави

СТИГНА МОЌНА ИСПОРАКА НА ОРУЖЈЕ ОД ИРАН ДО ПУТИН: ЌЕ ИМАМЕ ЛИ “ДРОНОВСКА БИТКА ЗА УКРАИНА” (ВИДЕО)

САД тврдат дека Иран планира да и испорача на Русија потенцијално стотици дронови за војната во Украина, од кои некои имаат борбени напаѓачки способности, јавува Би-Би-Си. Советникот за национална безбедност на Белата куќа, Џејк

Иран: Бараме постојан нуклеарен договор

 Иран денеска објави дека бара постојан нуклеарен договор со светските сили. Таков став беше и изразен по разговорите со американскиот сојузник Катар за олеснување на застојот на напорите за заживување на нуклеарниот договор од 2015

Умерен земјотрес регистриран во Иран

Најмалку едно лице загина, а повеќе од 30 се повредени откако земјотрес со интензитет од 5,6 степени според Рихтеровата скала беше регистриран во јужната иранска провинција Хормозган. Епицентарот на земјотресот бил на