Вие имате прво да ја знаете вистината
Таг

Италија

Летово ќе биде најстудено во следните 30 години: Климата се менува во суптропска, дали повторно ќе…

Ова е само една од последиците на глобалното затоплување, што самите си го предизвикавме во последните 150 години. Во ноќта од четвртокот кон петокот, 25.306 молњи ја погодија централна Италија - Умбрија, Лацио и Абруцо - за неколку

За неколку часа повеќе од илјада мигранти пристигнаа во Италија

Повеќе од илјада мигранти денеска за неколку часа пристигнаа во Италија, додека стотици други спасени од хуманитарните бродови чекаат да им се одреди на кое пристаниште ќе бидат прифатени, соопштија невладините организации и

Шефицата да десничарската партија „Браќа на Италија“, Џорџија Мелони, подготвена да ја предводи…

Лидерката на десничарската партија „Fratelli d’Italia“ (Браќа на Италија), Џорџија Мелони, во денеска објавено интервју вели дека е подготвена за највисоката функција во Италија, бидејќи земјата бележи неизвесен курс по оставка на

РОМАНЕЦ ГО ЛИКВИДИРА СВОЈОТ СОНАРОДНИК ВО ИТАЛИЈА: Снимен на камера како го вози телото на убиениот…

Истражниот судија на судот во Ноли го потврди апсењето на 48-годишниот Романец Флорин Ситари, кој е осомничен за убиството на неговиот 54-годишен сонародник Џорџ Парасчив, кој бил пронајден мртов во селото Скишано на 4 јуни минатата

Матарела, по оставката на Драги, го распушти Парламентот

Претседателот на Италија, Серџо Матарела денеска го распушти Парламентот по падот на коалициската влада на премиерот Марио Драги. Сè уште не е одреден датумот на парламентарните избори, но италијанскиот Устав предвидува тие да се одржат

ТРАГЕДИЈА ВО ИТАЛИЈА – Боксерот Леонардо Муратовиќ е убиен пред ноќен клуб во Анцио, таткото…

Леонардо Муратовиќ (25), италијански боксер со хрватско потекло, ноќта од саботата кон неделата е убиен пред ноќен клуб во градот Анцио. Муратовиќ (25) починал во болница околу 2 часа откако бил прободен со нож во градите, а веќе утрото

Само 60 луѓе дневно можат да ја посетат една од најубавите плажи во Италија (фото)

Cala Coticcio е една од најубавите плажи во Италија и се наоѓа на островот Сардинија, а неодамна властите одлучија да наплатат влез на оваа и на уште една туристичка дестинација, со ограничен број посетители. Од ова лето посетителите на

Три земји на ЕУ добиваат 433 милиони евра за помош на украинските мигранти

Белгија, Италија и Луксембург ќе добијат 433,79 милиони евра преку РЕакт-ЕУ за да им се помогне на Украинците кои се наоѓаат во овие земји, јави дописничката на МИА од Брисел. Помошта за украинските мигранти во Белгија изнесува 33,4

Средба Грковска – Брунета: Италија ќе и помага на Северна Македонија за унапредување на јавната…

Заменичката на претседателот на Владата задолжена за политики за добро владеење, Славица Грковска денеска во Рим имаше средба со италијанскиот министер за јавна администрација, Ренато Брунета, со кој договорија низа конкретни чекори за

Најмалку петмина загинати во лавина во Италија

Најмалку пет лица загинаа во лавина на Доломитите во Италија, соопшти попладнево спасувачкиот центар на регионот Венето. Уште осум лица се повредени по уривање на глечер на планината Мармолада во северна Италија, а пет хеликоптери и