Вие имате прво да ја знаете вистината
Таг

Израел

Во еднонеделниот конфликт со Израел досега загинаа 48 Палестинци

Бројот на палестинските жртви во конфликтот што избувна во петокот минатата недела меѓу Израел и Исламски џихад во Појасот Газа денеска се зголеми на 48, откако на повредите им подлегнаа еден маж и 11-годишно девојче. Во меѓувреме, две

Се влошуваат односите помеѓу Израел и Русија

Односите помеѓу Израел и Русија се влошени откако Москва иницира процедура за затворање на агенцијата која им помага на руските Евреи да емигрираат во Израел. – Руската одлука да ја затвори агенцијата што ја обработува еврејската

ТУРСКАТА ВОЕНА ОПЕРАЦИЈА ВО СИРИЈА: “ЖЕЖОК КОСТЕН ЗА ИЗРАЕЛ!?”

Израел побара од САД да извршат притисок врз Турција да не започнува нова воена операција во Сирија Израел ги гледа сириските Курди како сојузници против растечкото иранско влијание во Сирија и веќе неколку години ги поддржува и

Клучен разузнавач е разрешен, моќен генерал падна, сите се во страв: “Израелски шпиони се…

„Нарушувањата на безбедноста во Иран и огромниот обем на израелски операции навистина ја поткопаа нашата најмоќна разузнавачка организација“. Повеќе од една деценија тој беше исклучително влијателен во Иран, претседавајќи со огромен

Во Бугарија им беше оддадена почит на жртвите од терористичкиот напад на аеродромот во Бургас пред…

Бугарија денеска одбележува десет години од терористичкиот напад на аеродромот во Бургас, во кој загинаа петте израелски туристи и еден бугарски државјанин, а повредени беа 35 лица, јави дописникот на МИА од Софија. На

Бајден ја потврди поддршката за создавање независна палестинска држава

Американскиот претседател Џо Бајден изјави денеска дека продолжува да го поддржува создавањето на независна палестинска држава, но додаде дека „се уште не е моментот“ за обновување на мировните преговори меѓу Израел и Палестинците.

Бајден низ Ерусалим се вози во конвој од 60 возила

Во конвојот во кој се вози американскиот претседател Џо Бајден низ Ерусалим, има дури 60 возила, јави Бета. Десетици возила денеска поминаа околу 400 метри оддалеченост меѓу хотелот „Кралот Дејвид“, каде Бајден остана со својата

Откриени досега непознати скици на Модиљани

Кустоси во музеј во Израел открија три досега непознати скици на италијанскиот сликар со еврејско потекло, Амедео Модиљани, под платното на една од неговите слики. Незавршените скици на Модиљани биле зад платното на еден од неговите

Во Израел се зголемува бројот на пациенти кои по третпат се заразени со Ковид-19

Министерството за здравство на Израел денеска соопшти дека се зголемува бројот на луѓето кои по третпат се заразени со Ковид-19 и дека се очекува тоа да продолжи. До декември 2021 година, само 12 лица се заразиле со коронавирусот по

Израелскиот премиер Нафтали Бенет се повлекува од политиката

Израелскиот премиер, Нафтали Бенет, синоќа соопшти дека нема да се кандидира на претстојните парламентарни избори и дека ќе се повлече од политичкиот живот. Како што најави премиерот во заминување, тој ќе остане на вицепремиерската