Вие имате прво да ја знаете вистината
Таг

Јапонија

Јапонија бара од Русија да не одржува вежби на спорните острови

Јапонија побара од Русија да не одржува вежби во областа околу спорните северни острови меѓу двете земји, каде Москва планира да одржи воена вежба, објави денеска портпаролот на јапонската влада. Јапонија ги нарекува јужните Курилски

Министрите за надворешни работи на Јапонија и Јужна Кореја се согласија дека треба да се подобрат…

Министрите за надворешни работи на Јужна Кореја и Јапонија за време на денешниот состанок се согласија дека треба да ги подобрат односите меѓу двете земји и да работат заедно на решавање на историските прашања и одговорот

Јапонците му оддаваат почит на Абе, утре ќе биде неговиот погреб

Голем број луѓе пристигнуваат во храмот во Токио за да му оддадат почит на некогашниот јапонски премиер Шинѕо Абе, чие убиство ја засени изборната победа на владејачката партија со која доминираше. Премиерот Фумио Кишида, кој има шанса

Убиецот на Абе се обидел да направи и бомба, тврдат истражители

Човекот обвинет за убиството на поранешниот јапонски премиер Шинзо Абе и кажал на полицијата дека се обидел да направи бомба, објавија јапонски медиуми повикувајќи се на истражни извори. Тецуја Јамагами (41), кој го застрела Абе

Авиокомпанијата го менува логото на авионот бидејќи патниците го поврзуваат со симболот на руската…

Со оглед на тоа што руската инвазија на Украина се приближува до своето четиримесечно времетраење, една авиокомпанија објави дека планира да го промени дизајнот поради загриженоста на патниците дека нејзиниот сегашен изглед би можел да

Во Јапонија измерени рекордни 40,2 степени Целсиусови

Во градот Исесаки, јужна Јапонија денеска е регистрирана температура на воздухот од 40,2 степени Целсиусови, што е највисока измерена температура во месец јуни, соопшти Метеоролошката служба. Со денешната температура на воздухот е

Силен земјотрес го погоди јапонскиот остров Бонин: Издадено предупредување за цунами !?

Земјотрес со јачина од 6 степени според Рихтеровата скала го погоди во вторникот далечниот архипелаг Бонин во Јапонија, југоисточно од главниот архипелаг, поради што службите најавија мала промена на нивото на морето. Земјотресот бил на

Во стилот на ‘Top Gun’ – Воздухопловните сили на САД вежбаат специјална борбена…

Во февруари американските маринци, фоки и специјалните сили на Армијата на САД - Зелени беретки имаа заедничка обука во Јапонија за една од најважните, но најмалку познати борбени тактики, т.н. блиска воздушна поддршка. Според

Врховен суд на Јапонија: Државата не е одговорна за нуклеарната несреќа во Фукушима

Врховниот суд во Токио пресуди во корист на државата во спор во кој околу 3.700 внатрешно раселени лица принудени да ја напуштат областа околу нуклеарната централа Фукушима 1, ја тужеа државата затоа што не ги усвоила релевантните

Јапонци заболени од канцер го тужеа сопственикот на нуклеарната централа во Фукушима, тврдејќи дека…

Во Токио денеска почнаа сослушувањата за обесштетување на лицата кои заболеле од рак на тироидната жлезда по катастрофата во нуклеарната централа во Фукушима. Шест лица, кои во 2011 година за време на нуклеарната катастрофа биле