Вие имате прво да ја знаете вистината
Таг

Јенс Столтенберг

Столтенберг: НАТО развива сет мерки специјално прилагодени за Босна и Херцеговина

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг го информираше Министерството за надворешни работи на Босна и Херцеговина дека воената алијанса развива сет мерки специјално прилагодени за Босна и Херцеговина. „Руската агресија врз Украина

Столтенберг: НАТО соработува со одбранбената индустрија заради обезбедување повеќе оружје за Украина

Членките на НАТО тесно соработуваат со одбранбениот сектор за да обезбедат Украина да добие повеќе залихи со оружје и опрема и да е подготвена за долготрајна војна со Русија, изјави денеска генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг.

Столтенберг: Српската и косовската страна конструктивно да се вклучат во дијалог и да го решат…

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг денеска изјави дека српската и косовската страна мора „конструктивно да се вклучат“ во дијалогот со посредство на ЕУ и да ги решат проблемите дипломатски. „КФОР е подготвен да

Столтенберг: Соработката против ПКК е разумна и важна

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг изјави дека сите членки на Европската Унија (ЕУ), вклучително и Шведска и Финска, ја сметаат ПКК за терористичка организација и оти соработката против таа организација е многу разумна и

Рама во среда во Брисел на средба со Столтенгберг, тема изградба на база во Драч

Албанскиот премиер Еди Рама на 13 месецов повторно ќе патува за Брисел, но овој пат не за евроинтеграцијата, туку за средба со генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, јавија албанските медиуми. Рама пред неколку дена јавно го

Столтенберг: “Разговорите меѓу Турција, Шведска и Финска беа конструктивни“

„Разговорите одржани во понеделникот во седиштето на НАТО меѓу Турција, Шведска и Финска за изнаоѓање решение за блокадата на Анкара за пристапувањето на двете земји во Алијансата беа 'конструктивни' и ќе продолжат“, соопшти генералниот

Генералниот секретар на НАТО предупреди дека војната во Украина може да трае со години

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг изјави дека војната во Украина може да продолжи со години и дека украинските сили се соочуваат со поинтензивни руски напади откако Европската комисија препорача Киев да добие кандидатски статус

Столтенберг: Работиме со Турција да ги надминеме приговорите за Шведска и Финска во НАТО

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг изрази разбирање за загриженоста на Турција поврзана за членството на Шведска и Финска во Алијансата, и рече дека се работи интензивно да се надминат проблемите, јави дописничката на МИА

“РУСИЈА МОРА ДА ИЗГУБИ!“ – Генералниот секретар на НАТО порача: “Алијансата ќе продолжи да…

„Исклучително сме фокусирани на зајакнување на поддршката за Киев“, тврди генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг и додава: „На самитот во Брисел се очекува договор за нов пакет помош“. Војната во Украина, односно продолжувањето

Зеленски се обрати по добиените покани за учество на самитите на Г-7 и НАТО на крајот од месецот:…

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски објави дека ги прифатил поканите за самитите на Г-7 и НАТО што ќе се одржат подоцна овој месец во јужна Германија и Мадрид, Шпанија. Зеленски во објава на социјалната мрежа Твитер напиша дека