Вие имате прво да ја знаете вистината
Таг

Јосип Броз Тито

42 ГОДИНИ ОД СМРТТА НА ЈОСИП БРОЗ ТИТО – За едни тој е симбол на социјалната правда а за други…

На денешен ден пред 42 години почина доживотниот претседател на Социјалистичка Федеративна Република Југославија – Јосип Броз Тито (1892-1980). Тито беше водач во борбата против окупаторот од 1941 до 1945 година. Беше долгогодишен лидер

„ГОРД СУМ ШТО ПЕЕВ ПРЕД ТИТО“: Жељко Самарџиќ евоцираше сеќавања од Први мај, вака изгледал неговиот…

Жељко Самарџиќ со посебно нетрпение го очекува Први мај. За тоа има посебна причина - роденденот на неговата сопруга Маја е на Меѓународниот ден на трудот. Пејачот во интервјуто за Курир евоцира спомени од празнувањето на овој празник

ТАЈНАТА ЉУБОВНА АФЕРА НА ТИТО – По оваа девојка маршалот “лудуваше“: Таа често доаѓала во…

Јосип Броз Тито важеше за една од највлијателните ако не и највлијателна личност во постоењето на Југославија. Многу познати личности од различни сфери на уметноста сакаа да бидат дел од неговото опкрожување и да имаат дел од неговото

Еве што зборуваше Тито по повод Меѓународниот ден на жената во Југославија: „Можеби некој мисли дека…

„Горд сум што сум на чело на Армијата во која има огромен број жени“, кажа во една прилика Јосип Броз Тито. Во пресрет на 8-ми март 1980 година, во југословенските медиуми беа објавени интересни статистички податоци за Југословенките од

Како реагирала Јованка на смрта на Тито!? Сестрата на Јованка, Нада откри долго чувани тајни

Нада Будисављевиќ, сестрата на Јованка Броз, откри како Јованка реагирала кога и соопштиле дека починал нејзиниот сопруг, тогашниот претседател на СФРЈ, Јосип Броз Тито. Влегов во колата, отидов кај Јованка и цело време нешто излегуваше

Еве како Тито ги казнувал антиваксерите во Југославија, документот од 1947 година тоа го потврдува…

Откако беше откриена вакцината против коронавирус, населението е поделено на две страни, на оние кои сакаат да ја примат вакцината и оние кои упорно ја одбиваат. Јосип Броз Тито, исто така, имал проблеми со антиваксерите во

Пронајден украдениот златен саат на Тито, го барале десет години, но и слика вредна 500,000 евра

Трговијата со уметнички дела на црниот пазар е најисплатливата работа веднаш по трговијата со наркотици и оружје, а досега се пронајдени неколку украдени предмети со големи вредности од музејот Југославија. Меѓу една од најважните