Вие имате прво да ја знаете вистината
Таг

Југославија

Најголемиот хотел во Југославија повторно ги отвори вратите за посетителите (Фото)

Најголемиот хотел во поранешна Југославија, „Бриони“, по мултимилионските реновирања повторно ги отвори вратите за посетителите. Хотелот „Бриони“ со повеќе од 230 соби, е елегантна модернистичка зграда која се издига среде борова шума,

Англиски портал направи силна екипа: Без Македонци во составот на Југославија

Балканот отсекогаш бил расадник за големи фудбалери. Хрватска до среброто на Светското првенство во Русија ја предводеа Модриќ и Ковачиќ, родени на источниот брег на Јадранското Море, пишува „GiveMeSport“. Честопати спортските новинари,

Балканот во солзи: Почина легендата на југословенската кошарка

Денес низ регионот се прошири тажната вест дека на 78-годишна возраст почина легендарниот словенечки и југословенски кошаркар Борут Басин, објави кошаркаркиот клуб Цедевита Олимпија од Љубљана. Борут Басин беше еден од најголемите

Италијанец во потрага по жена од поранешна Југославија: Студирала во Сараево, а ја памети и денес!

За тоа како „старите љубови не се забораваат“ се напишани многу приказни и песни, па неодамна на една страница се појави интересен оглас на Италијанец кој по 32 години бара девојка од Сараево. Како што вели, се уште се сеќава на

Меѓу присутните на мисата за Матеј Периш беше и фудбалската легенда, поранешниот југословенски…

На мисата по повод смртта на несреќниот млад сплиќанец, Матеј Периш, присутните го слушнаа шокантниот и емотивен говор на неговиот татко Ненад. Меѓу многуте присутни во црквата Свети Антониј Падовански во Белград, беше видена и една

ИЗРАЕЛСКИ РАЗУЗНАВАЧ – ОВА Е ПРИЧИНАТА ЗА РАСПАДОТ НА СФРЈ: МОСКВА ПОДЛО ГИ ПРЕДАЛА СРБИТЕ,…

Во една од најпопуларните руски телевизиски емисии посветени на политичките и други важни теми, „Вечер со Владимир Соловјов“, кога се зборуваше за изрекување на пресудата на Ратко Младиќ, еден од учесниците на дебатата беше и познатиот

ПОЧИНА ПОЗНАТИОТ ЈУГОСЛОВЕНСКИ ВАТЕРПОЛИСТ: Беше олимписки шампион, но и голем заводник! Сопругите…

Прославениот југословенски ватерполист Роналд Лопатни почина на 78-годишна возраст во Загреб. Со репрезентацијата на Југославија, тој го освои олимпиското злато во Мексико во 1968 година, а двапати освои бронзени медали со

ПРОНАЈДЕНА МИСТЕРИОЗНА КУТИЈА ОД ЈУГОСЛАВИЈА ВО ЅИД ОД КУЌА ВО ТОРОНТО?! Ја отвориле и во неа…

Мала зелена метална кутија со потекло од Југославија, полна со документи од почетокот на 20. век, пронајдена е во куќа во источниот дел на Торонто и пред неколку дена истата е вратена на вистинските сопственици! Стоела

ТИТО ОТСЕКОГАШ ГО МРАЗЕЛ ОВОЈ ГРАД: Тоа е единственото место во Југославија кое го избегнувал, а…

Јосип Броз Тито за време на 35-годишното владеење со Југославија избегнуваше само еден град на целата територија на СФРЈ! Тој бил во него дури седум пати, но секогаш во минување. Секогаш беше на пат, на пат за Ужице. Историчарите

ОВИЕ САНДАЛИ ВО 80-ТИТЕ ГИ НОСЕШЕ ЦЕЛА ЈУГОСЛАВИЈА, А ДЕНЕС ЧИНАТ 400 ЕВРА! Еве кој моден гигант ги…

Триесет години по распадот на Југославија, за оваа голема држава не престанува да се зборува. Таа остави зад себе достигнувања во секој аспект од нашите животи, а дури и помладите генерации пораснаа на филмови и музика што се правеа во