Вие имате прво да ја знаете вистината
Таг

Катар

Врховниот водач на Иран: „ОЧЕКУВАМ ОД АРАПСКИОТ СВЕТ ДА ПРЕЗЕМЕ ПОЛИТИЧКИ ЧЕКОРИ ПРОТИВ ИЗРАЕЛ!“

Врховниот лидер на Иран, ајатолахот Али Хамнеи, на средбата со емирот на Катар рече дека очекува Иран и Катар да ја подобрат соработката и го повика целиот арапски свет да преземе политичка акција против израелските злосторства во

ФИФА официјално ја претстави песната за Светското првенство во фудбал, Катар 2022 година: Погледнете…

Денес со почеток во 18 часот ќе се одржи ждрепката на групите за Светското првенство во фудбал кое се игра оваа година Катар.  Но, пред денешната церемонија која љубителите на овој спорт ја чекаат со нетпрение и пред почетокот на танцот

Шпанска Марка: Џиновскиот убиец кој ја сруши Италија е последната пречка на Португалија до…

Португалија и Кристијано Роналдо ги дели само еден натпревар до пласман на Светското првенство во Катар. Сепак, ривал на „Драгао“ во Порто во финалето на плејофот ќе им биде репрезентација која својата историја ја гради со подвизи.

Вашингтон ќе ги задржи санкциите против Револуционерната гарда дури и ако се постигне нуклеарен…

САД ќе ги задржат санкциите против Иранската револуционерна гарда, идеолошката војска на земјата, дури и ако се постигне договор за нуклеарното прашање, изјави денеска американскиот специјален пратеник за Иран, Роберт Мали. Тие ќе

Која земја би можела да има најголема корист од војната?

Руската инвазија на Украина отвори дипломатски и комерцијални можности за Катар: извозникот на гас сега би можел да ја прошири продажбата на своето енергетско богатство на Запад и дополнително да ги зајакне односите со САД додека

Изненадување на почетокот на новата сезона во Мото ГП: Бастианини победи

Италијанскиот мотоциклист Енеа Бастианини од Дукати-Гресини победи на трката за Големата награда на Катар во најсилната класа на Мото ГП, пред Јужноафриканецот Бред Биндер на КТМ и Шпанецот Пол Еспаргар на Хонда. Бастианини изненади на

Саад ал-Каби: Ниту еден производител не може да го замени рускиот гас во Европа на краток рок

Ниту Катар, ниту другите земји-производители немаат капацитет да го заменат рускиот гас со течен природен гас (LNG) доколку се прекине снабдувањето поради руско-украинскиот конфликт, предупреди денес катарскиот министер за енергетика.

Шерида Ал Кааби: Катар не може да го замени рускиот гас за Европа, нашите договорни обврски се свети

Катар нема да може сам да скокне и да ги задоволи европските енергетски потреби во случај на криза меѓу Русија и Украина, предупреди утрово катарскиот министерот за енергетика. „Никој не може сам да ги замени количествата гас што и се

Катар се согласи да испрати вишок гас во ЕУ, но Доха му постави услов на Брисел: „Сакаме гаранции“

Европската унија мора да ја ограничи препродажбата на гас надвор од нејзините граници, доколку сака Катар и другите големи снабдувачи со гас да обезбедат снабдување за време на криза, во случај на руско-украински конфликт, изјави извор од

Мега јахтата на поранешниот катарски премиер вплови во Дубровник, таа е меѓу топ 15 јахти во светот.…

По дводневното патување од грчкото пристаниште Зеа, луксузната мегајахта Ал Миркаб долга 133 метри и широка 19 метри застана во дубровничкото пристаниште Груж, пишува Дубровачки лист. Таа е една од 15-те најголеми луксузни јахти