Вие имате прво да ја знаете вистината
Таг

Кина

ЗНАК ЗА ТРЕВОГА – Кинеска инвазија на Стариот континент: “Тие се насекаде околу нас, а…

Западните разузнавачи веруваат дека кинеските операции на тлото на Европа се сè пософистицирани и сеопфатни Тоа беше како епизода од шпионскиот трилер "The Bureau". Високо рангиран француски разузнавач познат само како "Henri M" е

РУСКО-КИНЕСКАТА “СНАЈПЕРСКА ГРАНИЦА” ВО ЛАТИНСКА АМЕРИКА – ГОЛЕМ ПРЕДИЗВИК ЗА…

Соединетите Американски Држави се загрижени за активностите на руската армија во Латинска Америка. Оваа информација ја објави американската новинарка Мери Анастасија О'Грејди.Во август, меѓународните воени вежби "Снајперска граница" ќе се

КИНА НЕ СМЕЕ ДА ДОЗВОЛИ ДА ГО ИЗГУБИ ТАЈВАН: Оваа земја крие тајна што многумина не ја знаат –…

Тајван успеа да создаде тесна меѓузависност со Народна Република Кина. Иако е релативно мала островска земја, Тајван е една од клучните алки во светската економија. Својата неформална независност од Кина во голем дел ја должи на

НАВИКНАТИ НА ЗАКАНИ – Како гледаат Тајванците на заканите од Пекинг: “Американците не не…

Неодамнешните анкети покажуваат дека огромно мнозинство од Тајванците го поддржуваат одржувањето на статус кво (status quo) Доаѓањето на Ненси Пелоси во Тајван уште еднаш ги разбранува американско-кинеските односи. Кинеската армија,

КИНЕСКИОТ “ПРОЕКТ НА ВЕКОТ” НА СТАКЛЕНИ НОЗЕ – “ЦРНИТЕ ДЕНОВИ” ЗА…

Кина се соочува со голема репутациона криза, за која во својата анализа The Sunday Times пишува дека е во слободен пад. Започна со прикривање на епидемијата, проследено со злосторства против Ујгурите, а сè кулминираше со поддршката за

Пристигнувањето на iPhone 14 би можело да биде одложено поради тензиите меѓу Кина и Тајван

Растечките тензии меѓу Кина и Тајван може да доведат до одложување на новата генерација на паметниот телефон iPhone 14 на Apple. Apple е главниот "клиент“ на TSMC, кој ги доставува своите чипови на Pegatron во Кина, каде што се

Бензин врз огнот: Американската војска ќе вежба со Индија долж кинеската граница – Се чека…

Американската и индиската армија кон средината на октомври ќе одржат заеднички воени вежби во индиската држава Утараханд. Оваа индиска сојузна држава се наоѓа на северот на земјата, граничи со Тибет, Непал и индиските сојузни држави

Колку е силна кинеската армија, како и со што Тајван би се бранел и кое е најсилното…

Некои експерти предвидуваат дека Тајван во најдобар случај би можел да го забави нападот на Кина Кина спроведува големи воени вежби околу Тајван. Вчера 11 ракети беа истрелани во морето околу островската земја, која ја сметаат за своја

Кина од утре почнува нови воени вежби

Кина денеска најави дека ќе одржи воени вежби во близина на јужниот дел на Жолтото Море и Бохај, во близина на Јужна Кореја. Се очекува вежбите да започнат утре и да траат до 8 септември. Источната команда на кинеската војска

Додека Кина “вежба” околу Тајван, не мируваат ниту Американците: Седмата флота одеднаш…

Делегацијата на Ненси Пелоси, која полета од Сингапур до Тајпеј по подолг пат, покажа дека не сака дополнително да го иритира Пекинг. Додека Ненси Пелоси го подготвуваше своето патување во Тајван, американската војска се обидуваше