Вие имате прво да ја знаете вистината
Таг

Кина

Пекинг подготвува одговор на “крвавиот“ Запад: Ова ќе вклучи повеќе од половина од светското…

Не ѝ требаше долго време на Кина да одговори на пораките од претседателот на Соединетите Американски Држави (САД), Џо Бајден кажани на неговата азиска турнеја, чиј клучен настан беше состанокот на Quad Security Group во Токио, кога тој

Русија и Кина со вето го блокираа новиот пакет санкции на Обединетите нации наменет за Северна…

Кина и Русија ставија вето на резолуцијата на Обединетите нации (ОН) поддржана од Соединетите Американски Држави (САД) во четвртокот за воведување нови остри санкции кон Северна Кореја поради серијата лансирања на интерконтинентални

Според Блинкен, САД не се обидуваат да ја одвојат Кина од глобалната економија, туку сакаат Пекинг…

САД не се обидуваат да ја одвојат Кина од глобалната економија, туку сакаат Пекинг да се придржува до меѓународните правила, изјави американскиот државен секретар Ентони Блинкен во долгоочекуваниот говор за американската стратегија за

Според Столтенберг, војната во Украина е доказ дека бизнисот со Русија и Кина е ризичен.

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска изјави дека војната во Украина е доказ дека бизнисот со авторитарните власти на Русија или Кина претставува ризик за безбедноста на Западот. Столтенберг рече дека слободната

Кина и Русија изведоа заедничка воена вежба за време на посетата на Бајден на Јапонија! (Видео)

Кина и Русија денеска ја одржаа првата заедничка воена вежба од почетокот на инвазијата на Украина со испраќање бомбардери над морето во североисточна Азија за време на посетата на американскиот претседател Џо Бајден на регионот.

Светот на работ на нов конфликт? Кина ѝ се закани на Америка: “Ќе платите висока цена!”

Портпаролот на кинеското Министерство за надворешни работи, Ванг Венбин, изјави дека "погрешниот пат" што го одат САД кон Тајван ќе предизвика неповратни последици. Тој додаде дека тоа на крајот ќе го принуди Вашингтон да плати висока

ГОЛЕМИ ТЕНЗИИ – Кина со порака до Бајден да не ја потценува нејзината решеност да го заштити…

Кина денес го повика американскиот претседател Џо Бајден да не ја „потценува нејзината цврста решеност да го заштити својот суверенитет“, обраќајќи му се директно затоа што тој претходно денеска од Токио вети дека ќе употреби сила во

Оваа порака од Бајден нема да им се допадне на Кинезите: “САД воено ќе интервенираат во случај на…

Претседателот на Соединетите Американски Држави (САД), Џо Бајден денес во Токио предупреди дека САД воено ќе го бранат Тајван доколку Пекинг го нападне овој автономен остров, предупредувајќи дека Кина „флертува со опасноста“. „Тоа е

Северна Кореја и Индо-пацифичкиот регион главни теми на првиот самит меѓу Јун Сук-јол и Џо Бајден.…

Северна Кореја и економската соработка во Индо-пацифичкиот регион беа главните теми што доминираа на првиот самит меѓу јужнокорејскиот претседател Јун Сук Јол и американскиот претседател Џо Бајден. Американскиот претседател и

Започна Азиската турнеја на Џо Бајден – Претседателот на САД пристигна во Јужна Кореја: Ќе…

Претседателот на Соединетите Американски Држави (САД), Џо Бајден пристигна во петокот во Јужна Кореја, првата станица од неговата турнејата низ Азија. Бајден слета во американската воздухопловна база Осан јужно од Сеул. Тој треба да