Вие имате прво да ја знаете вистината
Таг

Кина

(ВИДЕО) ДЕТЕ ИСПАДНА ОД АВТОМОБИЛ ВО КИНА! – Возачи запираат возила за да го спасат

Мало девојче испадна од автомобил среде сообраќајот во источна Кина. Невнимание од страна на мајката возач, доби големи критики на интернет. Малото девојче имаше среќа.Возачите ги запираат возилата за да го спасат девојчето кое подоцна

Министрите од Г7 ја повикаа Кина да ја реши ситуацијата со Тајван по мирен пат

Министрите за надворешни работи на земјите од Г7 оценија дека нема оправдување за користење на посетата на претседателката на Претставничкиот дом на САД, Ненси Пелоси на Тајван за „агресивна воена активност“ во Тајванскиот Теснец.

“КОЈ СО ОГАН СИ ИГРА, ОД ОГАН ЌЕ ИЗГОРИ” – ШЕСТ НАЧИНИ НА КОИ КИНА МОЖЕ ДА Ѝ СЕ ОДМАЗДИ НА…

Бидејќи посетата на претседателката на Претставничкиот дом на САД, Ненси Пелоси на Тајван ги разгоре тензиите меѓу двете ривалски суперсили, светот сега се подготвува за одговорот кој ќе следува од Кина. Претседателот Си Џинпинг му

Пекинг го осуди крајно опасниот став на САД во врска со доаѓањето на Ненси Пелоси во Тајпеј

Кина денеска го осуди „исклучително опасниот“ став на САД, непосредно по пристигнувањето на претседателката на Претставничкиот дом на американскиот Конгрес, Ненси Пелоси, во Тајван, автономна територија што Пекинг ја смета за една од

Ненси Пелоси потврди дека е на пат за Азија, не го споменува Тајван

Претседателката на Претставничкиот дом на американскиот Конгрес, Ненси Пелоси денеска потврди дека е на пат за Азија, без да спомене можна посета на Тајван, што може дополнително да ги заостри односите меѓу Кина и САД. „Водам делегација

Кинеските научници ќе го проучуваат Тритон

Се чини дека Нептун е одговорот на сите мачни прашања за потеклото на нашиот Сончев систем. И кинеските научници препорачуваат мисија „Нептун Eксплорер“ на нуклеарен погон да го проучува ледениот џин, неговата најголема месечина (Тритон) и

Кинеска ракета тешка 22,5 тони паднала и неконтролирано се движела кон земјата

Кинеска ракета падна на Земјата во саботата над Индискиот Океан, а НАСА наведува дека Пекинг не ги споделил „специфичните информации за траекторијата“ потребни за да се утврди каде би можеле да паднат остатоците. Американската вселенска

Кина му удри шлаканица на Путин: “Ја знаете таа изјава за нашето пријателство со Русија без граници?…

„Таа формулација претставува недоразбирање на кинеско-руските односи. Овие односи не се сојуз.“ Од Безбедносниот форум на Институтот во Аспен во американската сојузна држава Колорадо, најголемо влијание имаше говорот на директорот на

САД ја обвинуваат Кина за растечките тензии во Јужно Кинеско Море

САД денеска ја обвинија Кина за зголемените „провокации“ против ривалските земји кои претендираат на делови од Јужното Кинеско Море и други држави кои дејствуваат во областа. -Постои јасен и растечки тренд на провокации од страна на

АНАЛИЗА: Кина, а не Русија, е се уште најголемиот предизвик за САД

Ништо што се случило од грозоморната руска инвазија на Украина не смени збир на факти: Азија е најголемата пазарна област во светот и таа расте во глобалниот светски удел. Сместена во средината на Азија е Кина, која заедно со САД е една