Вие имате прво да ја знаете вистината
Таг

Кирил Петков

Кирил Петков и одговори на Илијана Јотова за договорените танкери со течен гас за Бугарија

Поранешниот премиер на Бугарија и копретседател на „Продолжуваме со промената“ Кирил Петков одговори на критиките за енергетската политика на владата предводена од него. Интерконекторот меѓу Бугарија и Грција е факт и цената на течниот гас

Итна средба на лидерите на владејачката коалиција во Бугарија

Лидерите на партиите од владејачката коалиција во Бугарија – „Продолжуваме со промената“, БСП и „Демократска Бугарија“ Кирил Петков, Асен Василев, Корнелија Нинова, Христо Иванов и Атанас Атанасов вечерва ќе имаат итна коалициска средба.

Нинова: Бугарските социјалисти ќе ја понудат премиерската функција на најголемата партија во…

Бугарската социјалистичка партија, која го доби третиот последен мандат за формирање нова влада на земјата, останува на ставот дека премиерот треба да биде од најголемата партија застапена во Парламентот – „Продолжуваме со промената“,

Бориславова за МИА: Бугарија ја поддржува европската иднина на Северна Македонија и Албанија

Комисијата за надворешни работи на Народното собрание на Бугарија, согласно процедурата, денеска треба да го разгледа предлогот на француското претседателство со ЕУ за деблокирање на европскиот пат на Северна Македонија, по што бугарската

Петков: Оптимист сум

Премиерот Кирил Петков при влегувањето во Народното собрание на Бугарија изјави дека е оптимист за опстанокот на владата која ја предводи, а чија судбина денеска се разгледува, јави дописникот на МИА од Софија. Тој вели дека е оптимист,

Петков: Ќе одам во Брисел со одлука на Народното собрание на Бугарија

Премиерот на Бугарија Кирил Петков денеска најави дека на Самитот во Брисел следната недела нема да оди со став на Владата во однос на францускиот предлог туку со одлука на Народното собрание. Како што јави дописникот на МИА,

Петков: Сите што беа против Минчев не им е грижа за Бугарија

Премиерот на Бугарија, Кирил Петков разговараше со новинарите во Собранието неколку минути откако Никола Минчев беше разрешен од функцијата претседател на Народното собрание. – Во овој парламент има ново мнозинство, рече Петков.

Османи: Кога ќе добиеме сигнал од француското претседателство дека има усогласен став, ќе дадеме…

Шефот на дипломатијата Бујар Османи во одговор на прашање дали е запознаен со францускиот предлог за кревање на ветото од страна на Бугарија кон Северна Македонија, и дали има кокретни ставови, рече дека прво треба да видиме предлог

Ковачевски по средбата со Петков: „Во овој момент не можам да кажам за тоа дали има напредок во…

Во овој момент не можам да кажам за тоа дали има напредок во однос на постигнување на заемно прифатлив документ со Бугарија, но разговорите продолжуваат меѓу експертските тимови на министерствата за надворешни работи и штом ќе има

Петков: “Многу е важно да продолжи конструктивниот дијалог со Северна Македонија“

Многу важно да продолжи конструктивниот дијалог со Северна Македонија, изјави бугарскиот премиер Кирил Петков по аудиенцијата кај папата Франциск во Ватикан, коментирајќи ја претстојната средба со претседателот на македонската Влада