Вие имате прво да ја знаете вистината
Таг

корона вирус

Кардиологот објаснува како Д-димерот помага да се открие ризикот од тромбоза

Дека со појавата на корона вирус е зголемен бројот на заболени од тромбоза, потврдува и началникот на коронарното одделение на клиниката за итна интерна медицина при ВМА, д-р Радослав Романовиќ. „Во споредба со периодот пред короната,

Д-Р РАДОВАНОВИЌ ВЕЛИ ОВА Е ПОСЛЕДНИОТ ГОЛЕМ БРАН НА КOРОНАТА! Тој кажа и од кој месец може да…

Проблемот овде е што, за разлика од некои болести кои оставаат траен имунитет, овде имунитетот е релативно слаб и се мери по месеци боледување. Епидемиологот Зоран Радовановиќ изјави дека корона вирусот привремено бранува, но тоа е

КРАЈ НА ПАНДЕМИЈАТА ДО ЈУНИ!? Се јави познатиот кинески лекар и објави ОДЛИЧНА ВЕСТ!

Зборувајќи во едно интервју, најпознатиот кинески инфектолог, д-р Џанг Венхонг, сугерираше и навести дека пандемијата ќе заврши оваа година, објави Пинк повикувајќи се на Србија Данас. Разделени сме повеќе од две години, јас сум во

Малите деца имаат поблаги симптоми од омикрон отколку од делта сојот: Ризикот од хоспитализација е…

Кај многу мали деца, омикронската варијанта на коронавирусот предизвикува помалку тешка болест во споредба со варијантата делта, според една нова американска студија. Истражувачите прегледале податоци за скоро 80.000 американски деца

Фаучи конечно со добри вести: Можно е короната во САД да стане ендемска болест

Главниот американски стручњак за заразни болести Ентони Фаучи денеска порача дека е можно ширењето на ковид вирусот да падне до тој степен што САД следната година ќе го доживува како ендемска болест, а не како пандемија. -Според мене,