Tag: Kosovo

Хаг ќе поднесе овбинение против повеќе албански лидери од Македонија кои имале активно учество во војната во Косово!?

Поранешниот претседател на Косово, Хашим Тачи, денес ќе се појави пред Специјалниот суд, а како што процени директорот на Меѓународниот .... 

Вучиќ се предомисли: Сака да се повлече од потпишаното во Вашингтон. Белата куќа му прати порака: Америка не сака да ја влечат за нос!?

Договорот меѓу Србија и Косово под покровителство на САД, кој беше инициран од администрацијата на Доналд Трамп, сега почнува да…

Косовскиот премиер Хоти: Направен е голем напредок во преговорите. Денес ќе биде потпишан конечниот договор со Србија.

Премиерот на Косово, Авдулах Хоти, по средбата со претседателот на Србија, Александар Вучиќ, во Вашингтон, рече дека се направени големи .... 

Дали Лајчак ја испрати пораката од Меркел: Белград не може да го напушти дијалогот со Приштина без да ја признае независноста на Косово!?

Зборовите на Мирослав Лајчак дека нема рокови во преговорите меѓу Белград и Приштина, но дека има црвени линии, значат дека…