Вие имате прво да ја знаете вистината
Таг

Литванија

Литванија го призна Ландсбергис за прв претседател по независноста

Повеќе од три децении откако Литванија го напушти Советскиот Сојуз, тогашниот лидер на земјата, Витаутас Ландсбергис, е официјално прогласен за прв претседател на независна Литванија. Парламентот во Вилнус денеска усвои декрет со кој се

Литванија изложена на голем кибер напад од Русија: Одмазда за блокадата на Калининград

Државни и приватни институции во Литванија се најдоа на удар на голем DDOS напад (негирање на услуга), се наведува во соопштението на литванскиот национален Центар за кибер безбедност, пренесено од тамошното Министерство за одбрана.

По големите руски закани, Европската унија бара “да се изгасне осигорувачот“ за Калининград: “Не, не…

Европската унија ќе се обиде да го „деескалира“ спорот со Русија за Калининград, тврдат високи дипломатски извори во Брисел. Од Европската комисија, како што објави Times, ќе биде побарано да ја „ублажи“ ситуацијата откако Литванија го

Марија Захарова повторно се заканува: “Дали одговорот на Русија кон Литванија ќе биде дипломатски ?…

„Одговорот на Москва на забраната на Литванија за транзит на стока до ексклавата Калининград нема да биде чисто дипломатски, туку практичен“, изјави во средата портпаролката на Министерството за надворешни работи на Русија, Марија Захаров.

Николај Патрушев: Литванија ќе ги почуствува последиците од блокадата на транспортот на стоки до…

Официјална Москва наскоро ќе одговори на одлуката на Литванија да го блокира транспортот на стоки од континентална Русија до регионот Калининград, а одговорот ќе нанесе „сериозно негативно влијание врз населението на Литванија, се закани

Русија повторно и се закани на Литванија за Калининград – Захарова: Последиците,за жал, ќе дојдат

Русија испрати нова закана до Литванија преку портпаролката на Министерството за надворешни работи на Русија, Марија Захарова, откако балтичката земја деновиве го забрани преминувањето на стоки што се под санкции од ЕУ кон руската енклава

НОВ СУДИР НА ПОВИДОК? Литванија се обидува економски да го задуши Калининград!? Русите ќе испратат…

Литванија значително ќе го намали железничкиот транзит на товар до Калининградската област од другите региони на Русија, изјави гувернерот на тој регион Антон Алиханов.„Литванските железници ја известија железницата Калининград дека од

Нова цел на Владимир Путин !? Кремљ и се заканува на Литванија: “Ова е одлука без преседан, ќе ги…

Откако литванските власти објавија дека во сабота стапува на сила забраната за транспорт на стоки опфатени со европските санкции до руската енклава Калининград преку нивна територија, во понеделник се огласи и Кремљ. Русија побара

Нови ‘луди’ идеи предложи преставник на Државната Дума на Русија: “Можеме да го…

„Евентуалната одлука на Русија да го повлече признавањето на независноста на Литванија, Летонија и Естонија ќе го принуди НАТО да ги исклучи тие земји од Алијансата“, изјави претставникот на рускиот парламент односно Државната Дума, 

Оваа балтичка земја се вооружува наголемо со моќни француски топови: “Значајно ќе ги зајакнеме…

Литванија потпиша писмо со намера за набавка на 18 француски самоодни топови од типот Caesar за време на состанокот на министрите за одбрана на двете земји на маргините на саемот за одбрана Eurosatory во понеделникот, објавија двете земји.