Вие имате прво да ја знаете вистината
Таг

Македонија

ОТВОРЕН БАЛКАН – Александар Вучиќ: “Подготвуваме големи работи за граѓаните на Србија, Северна…

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ по разговорите со претставниците на двете земји за развојот во рамките на иницијативата „Отворен Балкан“ изјави дека се подготвуваат големи работи за граѓаните на Србија, Северна Македонија и

Пендаровски: „Бугарските барања се многу поконтроверзни од грчките. Зошто? Затоа што Грците никогаш…

Според објаснувањата на Бугарија, тие сакаат да го имитираат однесувањето на Грција кон Северна Македонија во последните децении, поставувајќи ни предуслови за влез во Европската Унија, со цел да го заштитат националниот интерес, вели

Вучиќ: „Луѓето треба да знаат дека Србите се најблиску до Македонците и обратно, така да немаме…

Српскиот претседател Александар Вучиќ на Светскиот економски форум во Давос, зборувајќи за иницијативата Отворен Балкан и Северна Македонија, во интервјуто на РТС оцени дека Србија „со Северна Македонија има извонредни односи“, јави

Етничките Македонци од Пустец и Албанија за првпат организираа прослава по повод 24 Мај –…

Етничките Македонци од Пустец и Албанија денеска во селото Глобочани, Мала Преспа, за прв пат организираа прослава по повод 24 Мај – Денот на сесловенските просветители, светите браќа Кирил и Методиј. Се одржа научен собир во

Петков: “Многу е важно да продолжи конструктивниот дијалог со Северна Македонија“

Многу важно да продолжи конструктивниот дијалог со Северна Македонија, изјави бугарскиот премиер Кирил Петков по аудиенцијата кај папата Франциск во Ватикан, коментирајќи ја претстојната средба со претседателот на македонската Влада

Ковачевски – папа Франциск: “Грижата за најранливите, толеранцијата и човечкото достоинство се…

На аудиенцијата кај папата Франциск по повод чествувањето на големото дело Светите браќа Кирил и Методиј, кои со својата мисија го ширеа христијанството на јазик разбирлив за словенските народи и извршија и мисија на поврзување на народите

Премиерот Ковaчевски на тет-а-тет средба и аудиенција кај папата Франциск

Почна тет-а-тет средбата на премиерот Димитар Ковачевски со папата Франциск во Ватикан. Средбата се реализира во рамките на официјалната и работна посета на делегацијата на Северна Македонија во Ватикан и Рим, по повод одбележувањето на

Времето денес сончево и топло, попладне нестабилно со дожд, грмежи и ветер

Времето денеска ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност. Околу пладне и попладне особено во западните делови ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално процесите ќе бидат во форма на невреме со

Времето денес сончево со мала локална облачност и со слаб северозападен ветер

Времето ќе биде сончево со мала локална облачност, наутро посвежо, а преку денот топло. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од северозападен правец. Минималната температура ќе биде во интервал од 2 до 10, а максималната ќе достигне од 22

Гравина: „Шансите за настап на Италија на Светското првенство се нула отсто и тоа мора на сите да им…

Претседателот на Италијанската фудбалска федерација Габриеле Гравина отфрли каква и да е можност актуелниот европски првак да настапи на Светското првенство, чиј домаќин во ноември и декември ќе биде Катар. Италија својата шанса да