Вие имате прво да ја знаете вистината
Таг

Македонија

Во Брисел коктел по повод стартот на преговори на Северна Македонија и Албанија

По одржувањето на меѓувладината конференција попладнево во Брисел беше организиран коктел по повод стартот на преговори на Северна Македонија и Албанија. Во присуство на премиерот Димитар Ковачевски, албанскиот премиер Еди

Србија, Северна Македонија и Албанија со заедничка цел на поврзување на младите од регионот

На состанокот на Регионалната канцеларија за соработка на младите што денес се одржа во Белград, на кој присуствуваа министерот за млади и спорт на Србија, Вања Удовичиќ, државниот министер за млади и деца на Република Албанија, Бора

Фон дер Лајен: Европа ве чека, верувам дека ова е моментот да продолжите напред кон нашата заедничка…

Европа ве чека. Чекајќи и надевајќи се дека ќе направите уште ден чекор кон нашата Унија. Денеска сум овде, затоа што верувам дека ова е моментот да продолжите напред кон нашата заедничка иднина во ЕУ со Северна Македонија како полноправна

Секизќок: Турција очекува Северна Македонија да протера лица и да затвори училишта поврзани со ФЕТО

Турција очекува Северна Македонија да одговори на нејзините барања за екстрадиција на речиси 80 лица поврзани со терористичката организација ФЕТО, одговорна за обидот за државен удар во Турција пред шест години, како и да затвори три

Кејт Мари Брнз за МИА: САД отсекогаш го поддржувале пристапувањето на Северна Македонија во ЕУ

Кога се работи за пристапувањето во ЕУ тоа е разговор кој треба да го водат Северна Македонија и Унијата, а Вашингтон отсекогаш го поддржувал пристапувањето на Северна Македонија во ЕУ, порача во интервју за МИА, американската амбасадорка

Средба Грковска – Брунета: Италија ќе и помага на Северна Македонија за унапредување на јавната…

Заменичката на претседателот на Владата задолжена за политики за добро владеење, Славица Грковска денеска во Рим имаше средба со италијанскиот министер за јавна администрација, Ренато Брунета, со кој договорија низа конкретни чекори за

Албанскиот политиколог Ѓета го критикува францускиот предлог: Клинец во процесот на проширување на…

Клинец во процесот на проширување. Вака познатиот албански политиколог Алтин Ѓета го гледа францускиот предлог за решавање на спорот меѓу Бугарија и Северна Македонија. -Целта на Бугарија е да го направи пакетот дел од преговарачката

Албанија ги укинува царините за стоки со Северна Македонија, Србија и Косово

Албанската Влада денеска одлучи да ги укине царините за стоки со потекло од Северна Македонија, Србија и од Косово, кои минуваат преку албанските гранични премини, пренесува Јуроњуз Албанија. Како што се наведува

Во Велес ќе се одржи 17 Интернационален фолклорен фестивал „Велес“ 2022

Oд утре до 9 јули на сцената на отворено во амфитетарот во Младинскиот парк во Велес ќе се одржи 17. издание на ИФФ „ВЕЛЕС“ 2022 на кој учество ќе замат 20 ансамбли од седум земји:Србија, Хрватска, Бугарија, Босна и Херцеговина, Словачка,

На „БитФест“ гостуваат актерите на МНТ со претставата „Народен непријател“

Публиката на Битолското културно лето, вљубениците во театарот, вечер од 20 часот на сцената на Народниот театар во Битола, ќе имаат можност да ја проследат театарската претстава „Народен непријател“, во изведба на Македонскиот